Ցավոք, Ձեզ ոչ ոք այսօր չի օգնի, Ձեր անվտանգությունը ոչ ոք չի ապահովի, բայց Դուք ունեք մեծ իշխանություն. Արթուր Ղամբարյանը՝ դատավորներին
20/05/2019 09:31
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Քննչական կոմիտեի նախագահի նախկին տեղակալ Արթուր Ղամբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Հարգելի՛ դատավորներ,
Հասարակության քաղաքական համակարգում դատարաններն ունեն կարևոր դերակատարություն և պատահական չէ, որ դատարանների դիրքորոշումը հաճախ է առաջացնում գործադիր իշխանության զայրույթը, հակադրությունը, իսկ առանձին դեպքերում նաև՝ կատաղի դիմադրությունը: Դատական իշխանության նկատմամբ բռնությունը և դրա կոչերը ծնվում են գործադիր և օրենսդիր իշխանության թուլությունից, դատական համակարգը՝ իրավունքի սկզբունքների հիման վրա բարեփոխելու սեփական անկարողությունից:
Այսօր հայկական դատական իշխանությունը գտնվում է ինքնապաշտպանության վիճակում: Հարգելի՛ դատավորներ, միայն ինստիտուցիոնալ ինքնապաշտպանական բնազդը կօգնի Ձեզ հաղթահարելու այս բարդ օրերը: Ցավոք, Ձեզ ոչ ոք այսօր չի օգնի, ձեր անվտանգությունը ոչ ոք չի ապահովի: Բայց Դուք ունեք մեծ իշխանություն ... :
Այս օրը հաղթահարելու դեպքում մենք կունենանք ուժեղ և, իրոք, անկախ դատական իշխանություն, դուք կվերականգնեք իրավաբանների կարիերայի ամենացանկալի պաշտոնի՝ դատավորի պաշտոնի կորսված հեղինակությունը:
Աջակցում եմ Սերժիկ Ավետիսյանին, Ալիկ Ազարյանին, Դավիթ Գրիգորյանին ... (անկախ որևէ գործով կայացված որոշմանը) Սա արդեն լիովին այլ իրավիճակ է:
Միանում եմ ՄԻՊ -ի հայտարարությանը: Ի դեպ, վերջին տարիներին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունն այսքան «ողնաշարով» չի եղել, այսքան դիպուկ ու խիզախ չի եղել ...»։

К сожалению, Вам сегодня никто не поможет, вашу безопасность никто не обеспечит, но у вас есть большая власть – Артур Гамбарян обратился к судьям
20/05/2019 10:03
Доктор юридических наук, профессор, бывший заместитель начальника Специальной следственной службы Артур Гамбарян написал на своей странице в Facebook:
«Уважаемые судьи, суды играют важную роль в общественно-политической системе и неслучайно, что позиция судов часто вызывает возмущение исполнительной власти, противостояние, а в отдельных случаях даже жесткое сопротивление. Насилие в отношении судебной власти и призывы к этому порождены слабостью исполнительной и законодательной властей, собственной неспособностью реформировать судебную систему на основе принципов права.
Сегодня армянская судебная власть находится в состоянии самозащиты. Уважаемые судьи, только инстинкт институционального самосохранения поможет Вам преодолеть эти сложные дни. К сожалению, Вам сегодня никто не поможет, Вашу безопасность никто не обеспечит. Но у Вас есть большая власть…
В случае преодоления этого дня мы будем иметь сильную и действительно независимую судебную власть, вы восстановите самую желаемую должность в карьере юриста – потерянный авторитет должности судьи.
Поддерживаю Сержика Аветисяна, Алика Азаряна, Давида Григоряна… (независимо от принятого по какому-либо делу решения). Это уже совершенно другая ситуация.
Присоединяюсь к заявлению Защитника прав человека Армении. Кстати, в последние годы деятельность омбудсмена никогда не была столь принципиальной, меткой и смелой…».