Հրաչյա Հակոբյանը հարցի լուծման իրավական ճանապարհը չգիտի, բայց վստահ է՝ վարչապետը գիտի
Դատարանների վրա որևէ ճնշում չկա, դատական համակարգը մեկ տարի ժամանակ ուներ, որ հասկանար՝ երկրում տեղի է ունեցել իշխանափոխություն, թավշյա հեղափոխություն, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հարությունյանը, ով այս պահին Շաենգավիթի դատարանում է, որտեղ արգելափակված է դատարանի ելումուտը:
«Բայց, թերևս, դա չհասակացավ դատական իշխանությունը», - ասաց իշխանական պատգամավորը:
Aysor.am-ի հարցին, թե հարցի լուծման համար սա՞ էր միակ ճանապարհը, պատգամավորն ասաց, որ ինքը իրավական ճանապարհը չգիտի, բայց վստահ է, որ վարչապետը գիտի, խորհրդակցել է իր իրավաբանների հետ, ովքեր ասել են, թե ինչ իրավական ճանապարհով կարելի է փոփոխությունների հասնել:
Մեկ այլ հարցի, թե վախի մթնոլորտ այսքանից հետո չի՞ ձևավորվի, իշխանական պատգամավորն ասաց, որ մինչ այս էին դատավորները վախի մթնոլորտում աշխատել:
«Սրանից հետո կունենանք այնպիսի դատական համակարգ, որը չի գործի կաշառքի, բռնաճնշումների միջոցով», - ասաց նա:

Грачья Акопян не знает правового пути решения вопроса, но уверен, что премьер-министр Армении знает
Какого-либо давлении на суды нет, у судебной системы был год, чтобы понять, что в стране произошла смена власти, бархатная революция, заявил сегодня корреспонденту Aysor.am депутат фракции «Мой шаг» Грачья Акопян (брат жены Пашиняна - ред.) перед зданием суда общей юрисдикции Еревана, доступ к которому заблокирован гражданами.
«Однако судебная власть, пожалуй, не поняла этого», - сказал депутат.
На вопрос корреспондента Aysor.am, неужели это единственный путь решения проблемы, депутат ответил, что не знает правового пути, но уверен, что премьер-министр знает, посоветовался со своими юристами, которые сказали, каким правовым путем можно достичь изменений.
На другой вопрос, не сформируется ли после всего этого атмосфера страха, депутат фракции «Мой шаг» заявил, что суды до этого работали в атмосфере страха.
«После этого мы будет иметь такую судебную систему, которая не будет действовать с помощью взяток, под давлением», - сказал Грачья Акопян.