Նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացումը ԵԱՀԿ հանձնառության խախտում է. Աննա Նաղդալյան
21/05/2019 12:46
Նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացումը ԵԱՀԿ հանձնառության խախտում է, և այն չի նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության և վստահգության մթնոլորտի ձևավորմանը, այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից լայնածավալ զորավարժությունների անցկացման հանգամանքին։
«Բնականաբար, այս հարցը բարձրացվելու է ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության կողմից։ Այս ամենում մի բան կցանկանայի ընդգծել, որ մենք վստահ ենք մեր ուժերի վրա։ Մենք նախևառաջ ապավինում ենք մեր ուժերին, և այդ վստահությունն է մեզ թույլ տալիս ոչ միայն պահպանելու խաղաղությունը, այլ նաև հանդես գալու խաղաղության դիրքերից», - ասաց Աննա Նաղդալյանը։
Պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ օրակարգով են տարածաշրջան այցելելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, և արդյոք այցելելու են Ստեփանակերտ, Աննա Նաղդալյանը հիշեցրեց՝ այցը տարածշրջանային է, և համանախագահները համապատասխանաբար լինելու են Երևանում Ստեփանակերտում և Բաքվում։

Проведение военных учений без предварительного уведомления является нарушением обязательства перед ОБСЕ – Анна Нагдалян
21/05/2019 15:05
Проведение военных учений без предварительного уведомления является нарушением обязательства перед ОБСЕ и это не способствует миру и формированию атмосферы доверия в регионе, заявила сегодня на брифинге пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, обратившись к проведению широкомасштабных военных учений Азербайджаном.
«Естественно, этот вопрос будет поднят постоянным представительством Армении в ОБСЕ. Во всем этом хотела бы подчеркнуть, что мы уверены в наших силах. Мы, прежде всего, рассчитываем на наши силы и эта уверенность позволяет нам не только соблюдать мир, но также выступать с позиций мира», - сказала Анна Нагдалян.
Касаясь повестки предстоящего визита в регион сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Анна Нагдалян отметила, что посредники посетят Ереван, Степанакерт и Баку.
«Что касается повестки, то каких-либо деталей не могу предоставить. Сейчас не могу», - сказала пресс-секретарь МИД.