Ենթադրություն ենք արել, որ տարվա երկրորդ կեսից ծրագիրը կշարունակվի. ԿԲ փոխնախագահը՝ «Ամուլսարի» մասին
21/05/2019 11:04
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Արթուր Գրիգորյանը հետաքրքրվեց ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանից՝ արդյոք հաշվարկված է, թե որքան կկազմի հանքարդյուանբերության մասը 2019 թվականի համար նախատեսվող տնտեսական աճի մեջ: Պատգամավորը հետքրքրվեց նաև, թե ի՞նչ իրավիճակ է «Ամուլսարի» հանքում, որն արդեն երկար ժամանակ է՝ չի գործում:
ԿԲ փոխնախագահը հստակ տվյալ չնշեց հանքարդյունաբերության չափի մասով, մինչդեռ նկատեց, որ դրա հաշվարկման մեջ հաշվի է առնվել «Ամուլսարի» գործոնը, որը, ենթադրաբար, տարվա երկրորդ կեսից կաշխատի:
««Ամուլսարի» մասով մենք ենթադրություն ենք արել, որ տարվա երկրորդ կեսից ծրագիրը կշարունակվի, բայց դա մեր գնահատականն է: Այդ տեսակետից որոշակի գնահատականներ կան արդյունաբերության մասով», - ասաց Երիցյանը:
Հիշեցնենք՝ արդեն գրեթե մեկ տարի է «Ամուլսարի» հանք տանող ճանապարհների շրջափակման պատճառով հանքը չի շահագործվում:

Мы предполагаем, что программа продолжится со второй половины года – Нерсес Ерицян об Амусларском месторождении
21/05/2019 12:42
Сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам депутат фракции «Процветающая Армения» Артур Григорян обратился к заместителю председателя Центрального банка Нерсесу Ерицяну с вопросом, есть ли конкретный расчет, сколько составит доля горнодобывающей отрасли в экономическом росте на 2019 год. Депутат также поинтересовался ситуацией на Амусларском месторождении, которое уже длительное время не эксплуатируется.
Вице-председателя ЦБ не назвал конкретных данных о доле горнодобывающей отрасли, однако отметил, что в расчете учтен фактор Амусларского месторождения, который предположительно заработает со второй половины года.
«В связи с Амусларом мы предполагаем, что программа продолжится со второй половины года, но это наша оценка. С этой точки зрения есть определенные оценки по части промышленности», - сказал Ерицян.
Напомним, Амулсарское золотоносное месторождение уже почти год не эксплуатируется, поскольку ведущая к месторождению дорога заблокирована.