Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոնի ավագ փորձագետը գալիս է Հայաստան (Տեսանյութ)
Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոնի ավագ փորձագետ Ռուբեն Կառռանզան Միացյալ Նահանգներից Հայաստան է ուղևորվում՝ օգնելու մշակել «անցումային արդարադատության» ծրագիրը, հաղորդում է «Ամերիկայի Ձայնը»:
Նա ասել է՝որպեսզի նախկին իշխանությունների նկատմամբ իրականացվող արդարադատությունը չընկալվի որպես քաղաքական վենդետտա, Հայաստանին անհրաժեշտ է մշակել չափանիշներ, որոնք կիրառվելու են բոլորի նկատմամբ:
«Ես հասկանում եմ վարչապետ Փաշինյանի երկընտրանքը՝ անհնար է «անցումային արդարադատություն» իրականացնել առանց դիմադրության նրանց կողմից, ովքեր նախկին հանցանքների համար պատասխանատու կճանաչվեն: Նրանք դիմադրելու են, նրանք օգտագործելու են հափշտակված փողերը դիմադրելու համար, նրանք օգտագործելու են իրենց ազդեցության տակ մնացած հաստատությունները՝ մեղադրողների եւ քննիչների դեմ պայքարելու համար: Հայաստանի դեպքում կարող է բարձրանալ «պետությունը զավթելու» մասին խնդիրը, այսինքն, այն, որ նախկին իշխանավորները զավթել էին պետությունը: Սա եզակի դեպք չէ և տեղի է ունեցել նաև այլ երկրներում, որոնց նոր իշխանությունների հետ մենք նույնպես աշխատում ենք», - ասել է Ռուբեն Կառռանզան:

Senior Associate at International Center for Transitional Justice Ruben Carranza heads to Armenia
Senior Associate at International Center for Transitional Justice Ruben Carranza is heading to Armenia from the United States to help work out “transitional justice” program, Voice of America reports.
He said Armenia needs to work out criteria to be applied for all for the process not to be perceived as political vendetta.
“I understand the alternative of Prime Minister Pashinyan – it is impossible to implement “transitional justice” without confrontation of those who will be brought to responsibility for the crimes they have committed previously. They will oppose, they will lose the embezzled money to confront, they will use the only establishments left under their influence to fight against the accusers and investigators,” he said, adding that in case of Armenia issue of “seizing the state” may raise.
“I mean that the former officials seized the state. It is not a unique case, it happened in other countries as well with the new authorities of which we are working too,” Ruben Carranza said.