Պլաստիկե իրերի արտադրությունը սահմանափակող օրենք է անհրաժեշտ. Բնապահպան
Միանշանակ է, որ պլաստիկե իրերի արտադրությունը Հայաստանում պետք է հնարավորինս սահմանափակվի. ոլորտը կարգավորող օրենք է անհրաժեշտ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ՀԿ նախագահ, բնապահպան Կարինե Դանիելյանը՝ անդրադառնալով փաստին, որ Եվրոպայի խորհրդի հրամանագրով նոր սահմանափակումներ են նախատեսվում որոշ մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկե առարկաների համար:
Մասնավորապես, արգելվում է օգտագործել այն պլաստիկե առարկաները, որոնց համար կա այլընտրանք: Հրամանագրի համաձայն՝ 2021-ից կարգելվի պլաստիկե ափսեների, սպասքի այլ պարագաների, ձողիկների և բամբակով փայտիկների օգտագործումը:
«Հայկական ընտանիքներում պլաստիկից իրեր շատ են օգտագործվում։ Մենք պետք է փոխարինող տարբերակ գտնենք։ Իհարկե, եթե խանութ ես գնում, կարող ես տանից կտորե տոպրակ վերցնել, սակայն արդեն խանութում միս կամ թխվածք գնելիս դրանք դնում են ցելոֆանե տոպրակների մեջ։ Մյուս կողմից, եթե ուզում ենք ցելոֆանե տոպրակները փոխարինել էկոլոգիապես մաքուր, թղթե տոպրակներով, ապա մենք նախ պետք է այդքան թուղթ ունենանք։ Անտառնե՞ր պետք է կտրենք, թե անտառներ աճեցնենք», - հարց ուղղեց մեր զրուցակիցը։
Կարինե Դանիելյանի խոսքով՝ ներկայումս Արևմուտքում ուսումնասիրություններ են կատարվում՝ բնության մեջ քայքայվող պլաստիկ ստանալու ուղղությամբ, ինչն էլ կարող է լավ այլընտրաք դառնալ չքայքայվող պլաստիկին։
«Բոլոր դեպքերում պետք է լուծումներ տրվեն, ինչից հետո միայն արգելքներ սահմանվեն։ Մինչ այդ՝ ակնհայտ է, որ սպասարկման ոլորտում ցելոֆանե տոպրակների կիրառությունը կարելի է եռակի կրճատել։ Արդեն փաթեթավորված ապրանքն ուղղակի անիմաստ է նորից տեղավորել տոպրակի մեջ», - նկատեց բնապահպանը՝ հատուկ ուշադրություն հրավիրելով նաև աղբի տեսակավորման անհրաժեշտության վրա։

Карине Даниелян: Необходим закон, ограничивающий производство пластиковых изделий
В Армении должно быть ограничено производство пластиковых изделий и необходим закон, регулирующий эту сферу, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель ассоциации «Во имя стабильного развития», эколог Карине Даниелян, касаясь того факта, что Совет ЕС принял новые ограничения на использование одноразового пластика.
В частности, в странах Евросоюза запрещается использовать  пластиковые изделия, для которых существуют альтернативы. Согласно директиве, с 2021 году будут запрещены одноразовые пластиковые тарелки, столовые приборы, соломинки, воздушные шарики и ватные палочки.
«В армянских семьях часто используются пластиковые изделия. Мы должны найти вариант замены. Конечно, когда идешь в магазин, можно взять с собой сумку из ткани, но уже в магазине, при покупке мяса или печенного, их складывают в целлофановые пакеты. С другой стороны, если мы хотим заменить целлофановые пакеты экологически чистыми бумажными пакетами, то нам нужно иметь столько бумаги. Что делать, вырубать или сажать леса?» - спросила Карине Даниелян.
По словам эколога, сейчас на западе проводятся исследования в направлении получения разрушаемых биопластиков, что может стать хорошей альтернативой пластику, который не разлагается.
«Во всех случаях необходимо найти решение и только после этого устанавливать запрет. До этого очевидно, что применение целлофановых пакетов в сфере обслуживания можно сократить трижды. Упакованный продукт просто бессмысленно снова помещать в пакет», - сказала эколог, отметив также необходимость дифференцирования мусора.