Աբխազիայի նախագահն ընդդիմությանն առաջարկել է ընտրություններն անցկացնել օգոստոսի 25-ին
Աբխազիայի նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան հավաստել է, որ ընդդիմությանն առաջարկել է պետության ղեկավարի ընտրությունները հուլիսից տեղափոխել օգոստոսի վերջը: Ինչպես նշվում  է նախագահի կայքում, նա առաջարկում է դրանք նշանակել օգոստոսի 25-ին:
Ավելի վաղ ընդդիմության ներկայացուցիչները հայտնել են, որ պետության ղեկավարի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ընտրությունները հուլիսի 21-ից օգոստոսի 26-ը տեղափոխելու շուրջ: Այդ հարցի վերաբերյալ երկրի խորհրդարանը որոշում կընդունի այսօր:
«Պետության ղեկավարն ընդդիմության ներկայացուցիչներին առաջարկել է քննարկել նախագահական ընտրությունները 2019 թվականի օգոստոսի 25 տեղափոխելու հնարավորության հարցը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Միասնական Աբխազիա» ընդդիմադիր կուսակցության նախագահ , բանակցությունների մասնակից Սերգեյ Շամբան նույնպես ТАСС-ին հաստատել է, որ խոսքը վերաբերում է քվեարկությունը օգոստոսի 25 տեղափոխելուն: Ավելի վաղ Աբխազիայի բնակիչները բողոքի անժամկետ ակցիա էին հայտարարել նախագահի ընտրությունները մինչև աշուն հետաձգելուց իշխանությունների հրաժարման պատճառով:
Ակցիայի մասնակիցները պահանջում էին հետաձգել ընտրությունների օրը, քանի որ ընդդիմությունից նախագահի պաշտոնի հիմնական թեկնածու Ասլան Բժանիան ծանր վիճակում հոսպիտալացվել է Մոսկվայում: Նրա հարազատները և  գործընկերները գտնում են, որ Բժանիային կարող էին թունավորել:

Президент Абхазии предложил оппозиции назначить выборы на 25 августа
Президент Абхазии Рауль Хаджимба подтвердил, что предложил оппозиции перенести выборы главы государства на конец августа. Как сообщается на сайте президента, он предлагает назначить их на 25 августа.
Ранее представители оппозиции сообщили о достижении договоренности с главой государства о переносе выборов с 21 июля на 26 августа. Решение по этому вопросу парламент страны примет 22 мая.
"Глава государства предложил представителям оппозиции рассмотреть вопрос о возможности переноса президентских выборов на срок в рамках конституции и срока конституционных полномочий действующего президента - 25 августа 2019 года", - говорится в сообщении.
Председатель оппозиционной партии "Единая Абхазия", участник переговоров Сергей Шамба также подтвердил ТАСС, что речь идет о переносе голосования на 25 августа.
Оппозиция требовала перенести выборы из-за госпитализации одного из своих лидеров Аслана Бжании, который заявил о намерении бороться за пост президента. Политик был госпитализирован в апреле в тяжелом состоянии. Его близкие утверждают, что Бжанию могли отравить.