Յունկերը հորդորել է եվրոպացիներին «թիկունք դարձնել» աջ արմատականներին
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը Եվրախորհրդարանի՝ մայիսի 23-26-ին կայանալիք ընտրությունների նախաշեմին հորդորել է  եվրոպացիներին «թիկունք դարձնել» աջ արմատականներին:
ԵՄ-ի երկրներում անցկացվող հարցումները ցույց են տալիս, որ եվրոպացիների շրջանում զգալիորեն իջել է վստահության մակարդակը հանրակցության և նրա ինստիտուտների նկատմամբ: Միաժամանակ կտրուկ ուժեղացել է քաղաքական այն ուժերի ակտիվությունը, որոնք հանդես են գալիս ազգայնական և  հակագլոբալիստական դիրքերից:
«Ընտրությունների օրը կարելի է օգտագործել այն վտանգին թիկունք դարձնելու համար, որը բխում է աջից», - չորեքշաբթի Յունկերի խոսքը մեջբերել է Politico թերթի եվրոպական հրատարակությունը:
Ավելի վաղ Յունկերն ասել է, թե որ կուսակցությունները կարող են իրենց հիրավի ժողովրդական անվանել: ԵՄ-ի գործադիր կոլեգիայի ղեկավարի կարծիքով, «դուք ժողովրդական կուսակցություն եք, եթե ստանում եք ընտրողների ձայների 30 տոկոսը, դրանից պակասի դեպքում դուք պարզապես կուսակցություն եք»: Դիտորդների կարծիքով՝ դրանով իսկ Յունկերը ցանկացել է ընտրողներին համոզել՝ քվեարկելու ԵՄ-ի առաջատար քաղաքական ուժի՝ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության օգտին, որը նա ինքը ներկայացնում է: Եվրախորհրդարանը ԵՄ-ի միակ ընտրովի ինստիտուտն է: Միավորված Եվրոպայի, ներառյալ ԵՄ-ից դուրս եկող Մեծ Բրիտանիայի մոտավորապես 430 մլն քաղաքացիներ պետք է ընտրեն ԵԽ-ի 751 պատգամավորների:

Юнкер призвал европейцев "повернуться спиной" к правым радикалам
Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер в преддверии выборов в Европарламент 23-26 мая призвал европейцев "повернуться спиной" к правым радикалам.
Проводимые в странах ЕС опросы показывают, что среди европейцев уровень доверия к сообществу и его институтам значительно снизился. Одновременно резко усилилась активность политических сил, выступающих с националистических и антиглобалистских позиций.
"Это день (выборов), который можно использовать, чтобы повернуться спиной к опасности, исходящей справа", - приводит в среду слова Юнкера европейское издание газеты Politico.
Ранее Юнкер рассказал, какие партии могут называться подлинно народными. По мнению главы исполнительной коллегии ЕС, "вы являетесь народной партией, если получаете 30% голосов избирателей, ниже этого, вы – просто партия".
По мнению наблюдателей, тем самым Юнкер хотел убедить избирателей голосовать за ведущую политическую силу в ЕС – Европейскую народную партию, которую он сам представляет.
ЕП является единственным выборным институтом ЕС. Около 430 миллионам граждан объединенной Европы, включая выходящую из ЕС Великобританию, предстоит избрать 751 депутата ЕП.