Առաջիկայում հակակոռուպցիոն ռազմավորության նախագիծը ներկայացվելու է հանրային քննարկման. Արդարադատության փոխնախարար
22/05/2019 10:10
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչիկյանը ընդունել է ԱՄՆ ՄԶԳ Անցումային նախաձեռնությունների գրասենյակի հրավերով Հայաստանում գտնվող հակակոռուպցիոն ռազմավարության և մոնիթորինգի միջազգային փորձագետ Մեթյու Մյուրեյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող մի շարք հարցեր:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխնախարար Խաչիկյանը ներկայացրել է Նախարարության մշակած հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի նախագծի ամփոփ նկարագիրը:
Մեթյու Մյուրեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ իր առաքելությունն է օգնել ամերիկյան կառավարությանն իրականացնելու գնահատում՝ Հայաստանում հակակոռուպցիոն ռազմավարության արդյունավետ ծրագրի մշակմանն օժանդակելու համար:
Միջազգային փորձագետն արձանագրել է նաև, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը համաշխարհային խնդիր է և կարևորել է միջազգային համագործակցությունն անդրազգային կոռուպցիոն ցանցերի դեմ պայքարում: Այդ համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև գողացված ակտիվների բացահայտման և առգրավման մեխանիզմներին:
Տիգրան Խաչիկյանը հակակոռուպցիոն ռազմավարության մշակման աշխատանքների համատեքստում կարևորել է նման բովանդակային հանդիպումը՝ ընդգծելով, որ Արդարադատության նախարարության կողմից մշակված ռազմավարական ծրագիրը բազմաոլորտային է և ներառում է 70-ից ավել միջոցառումներ: Փոխնախարարը տեղեկացրել է նաև, որ առաջիկայում հակակոռուպցիոն ռազմավորության նախագիծը ներկայացվելու է հանրային քննարկման, որի շրջանակում գույքագրվելու են բոլոր արդյունավետ առաջարկները:
Հանդիպման ավարտին կողմերն արձանագրել են փոխադարձ հետաքրքրվածություն հակակոռուպցիոն պայքարի արդյունավետ ռազմավարության ներդրման հարցում և առաջիկայում սերտ համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել:

Draft anti-corruption strategy to be presented for public discussion in near future: deputy minister
22/05/2019 10:58
Deputy justice minister Tigran Khachikyan received today delegation led by international anti-corruption strategy and monitoring specialist Mathew Murray who is in Armenia at the invitation of USAID Transitional Initiative office.
During the meeting the parties discussed a number of issues on fighting against corruption.
Welcoming the guests the deputy minister briefed on the anti-corruption strategy worked out by the ministry and the action plan stemming from it.
Matthew Murray stressed that his mission is to help the U.S. government in assisting Armenia in working out efficient anti-corruption program.
The international expert registered that the fight against corruption is a global issue and attached significance to international cooperation in fighting against corruption networks.
Khachikyan stressed that the strategic program worked out by the ministry involves many sectors and envisages implementation of over 70 events.
The deputy minister said that in near future the draft anti-corruption strategy will be presented for public discussion and all the effective proposals will be registered.
At the end of the meeting the parties expressed readiness to close cooperation in fighting against corruption.