Հասել ենք այնտեղ, որ ժողովրդի անունով կարելի է տապալել սահմանադրական կարգը. Արմեն Ռուստամյան
Եթե մենք հանրահավաք ենք գումարում, նշանակում է՝ երկրում մի բան այն չէ, այսօր Ազատության հրապարակում իր ելույթում հայտարարեց ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Արմեն Ռուստամյանը։
Կուսակցականի խոսքով, այս հանրահավաքի նպատակն է՝ ահազանգել իշխանություններին, որ այսպես շարունակել չի կարելի։
«Մենք ընդհուպ մոտեցել ենք անշրջելիության կետին, այն կետին, որից հետո կորուստներն անդասռնալի են լինում։ Իշխանությունների վարած քաղաքականությունը ոչ միայն համահունչ չէ ժողովրդի սպասումներին, այլև առաջացնում է նոր վտանգներ և կուտակում է նոր խնդիրներ։ Սա մի սպառնալիք է, որն այս ինքնահավան ու ինքնագոհ իշխանությունը չի զգում ու չի էլ պատրաստվում դրա դեմն առնել։ Դրա համար եկել ենք ասելու՝ լրջացեք, դուրս եկեք ձեր ինքնասիրահարված ու էյֆորիկ վիճակից», - հայտարարեց Ռուստամյանը։
Նախկին պատգամավորը նկատեց, որ այս իշխանությունների մեկամյա գործունեությունն է իրենց ստիպում հայտարարել՝ սթափվելու պահն է։ Նրա խոսքով, համաժողովրդական շարժումը վաղուց չունի իր սկզբնական թափը։ Քաղաքական գործիչը եզրակացրեց՝ դա տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ շարժման առաջնորդը շարժումը սկսում է փոխարինել իրենով։
«Արդյունքում առաջ-առաջ գոռալով հետ ենք գնում անընդհատ, քանզի կրկին վերադառնում ենք միանձնյա ու միահեծան կառավարմանը, մենիշխանությանը, բայց այս անգամ՝ իբրև թե ժողվրդի կամքով ու պահանջով։ Հասել ենք այնտեղ, որ արդեն պարբերաբար ժողովրդի անունով կարելի է տապալել սահմանադրական կարգը, շրջանցել օրենքներն ու կասեցնել ցանկացած պետական մարմնի լիազորություն։ Սա գուժում է սահմանադրական պետության վերջի մասին։ Հենց այս դեպքերի համար է ժողովուրդն ասում՝ «մրից հելանք, մրջուրն ընկանք» », - հայտարարեց Ռուստամյանը։
Նա նկատեց, որ այս հանրահավաքով մեկնարկելու է «երկրի զարգացումը բնականոն հուն տեղափոխելու համար իշխանություններին հակակշռելու և զսպելու քաղաքական և քաղաքացիական հետևողական մի գործընթաց»։
«Սա նշանակում է՝ ոչ միայն սկսել դեղին քարտերի մի շարժում և իշխանության ամեն սխալ, վտանգավոր քայլի համար իշխանությանը դեղին քարտ ցույց տալ, այլև ցույց տալ, որ Հայաստանի հայության համար երկրի զարգացման բնականոն հունը։ Սա բխում է այն պարզ իրողությունից, որի մեջ գտնվում են Հայաստանն ու Արցախը», - նշեց Ռուստամյանը։
Նա հորդորեց իշխանություններին լրջանալ, ստանձնել իրենց բաժին հանձնառությունը, իրականացնել ծրագրային բարեփոխումներ, հակառակ դեպքում դեղին քարտերը կարմիր կդառնան։

Дошли до того, что от имени народа можно свергать конституционный строй и обходить законы – Армен Рустамян
23/05/2019 21:27
Если АРФ «Дашнакцутюн» созывает митинг, значит, в стране что-то не так, заявил сегодня во время митинга на площади Свободы в Ереване член Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян.
По словам Армена Рустамяна, цель этого митинга – сказать властям, что так продолжать нельзя.
«Мы приблизились к точке невозврата, к той точке, после которой потери становятся необратимыми. Проводимая властями политика не только не созвучна ожиданиям народа, но и создает новые опасности, накапливаются новые проблемы. Это угроза, которую эта самодовольная и самовлюбленная власть не чувствует и не собирается пресекать. Поэтому мы пришли сказать – выйдите из состояния самовлюбленности и эйфории, станьте серьезнее», - заявил Армен Рустамян.
Бывший депутат отметил, деятельность властей за год вынуждает их заявить – пришла пора протрезветь. По его словам, общенародное движение уже давно не имеет того размаха.
Армен Рустамян отметил, что это происходит по той причине, что лидер движения начинает заменять движение собой.
«В результате крича – вперед, мы идем назад, поскольку снова возвращаемся к единоличному правлению, единовластию, однако в этот раз якобы по воле и требованию народа. Дошли до того, что уже периодически от имени народа можно свергать конституционный строй, обходить законы и приостанавливать полномочия любого государственного органа. Это сигнал о конце конституционного государства», - заявил Армен Рустамян.
Он отметил, что с этого митинга начинается последовательный политический и гражданский процесс, направленный на сдерживание и уравновешивание властей, чтобы ввести развитие страны в нормальное русло.
«Это значит, не только начать движение желтой карты и показывать властям желтую карту за каждый опасный и неправильный шаг, но и продемонстрировать нормальное русло развития страны. Это вытекает из той простой реальности, в которой находятся Армения и Арцах», - сказал Армен Рустамян.