Մեկը կարա ինձ բացատրի՝ ինչ իմաստ ունի մի քանի միլիոն դոլարի սարքավորում ներկրել միայն նրա համար, որ տեսախցիկների առաջ բացում արվի. Փաշինյան
23/05/2019 12:14
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում արտոնություններ տրամադրելու նպատակային լինելուն:
«Մենք այդ հարցը քննարկել էինք և ներկայացվել է, որ մոնիտորինգի արդյունքներում արտոնությունները ծառայում իրենց նպատակներին: Նշվել է, որ այդ ոլորտում էական խնդիրներ չկան և ներդրումները իննսուն և ավելի տոկոսով ծառայում են իրենց նպատակներին, և միայն երկու ծրագիր կա, որոնց հետ կապված հարցեր կան, և դրանցով զբաղվում են», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ մամուլում ահազանգեր լինում են, թե ինչ-որ ընկերության հետ կապված խնդիրներ կան և հույս հայտնեց, որ այդ հրապարակումները ուղղորդում է, որ կոնկրետ այդ տեղերը ստուգվեն:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ կենցաղային տեխնիկա արտադրող կազմակերպության նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծ է։ Վարչապետը նկատեց, որ դա քաղաքական ենթատեքստ ունի, քանի որ գնացել են, բացում են արել և չի աշխատում:
«Տասնհինգ մարդ հեռուստացույցեր է հավաքում արդեն», - ասաց Տիգրան Խաչատրյանը՝ նշելով, որ հայտարարել է՝ եթե 70 աշխատողները կլինեն, կայցելեն և բոլորը կտեսնեն, որ աշխատում են:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այստեղ ամենամեծ ռիսկը շուկան է և հույս հայտնեց, որ ներդրողների շուկայի հետ կապված ծրագրերը կիրագործվեն:
«Հույս ունենք՝ այդ արտադրանքը հայաստանյան շուկայում հաջողություն կունենա, սա, ըստ էության, առաջին փորձն է, հետսովետական շրջանում կենցաղային տեխնիկա հավաքելու փորձ չենք ունեցել», - ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է ներդրումների համար արտոնությունները նպատակին չծառայելու մտահոգություններին, վարչապետը արձագանքեց. «Մեկը կարա ինձ բացատրի, ինչ իմաստ ունի մի քանի միլիոն դոլարի սարքավորում ներկրել մենակ նրա համար, որ տեսախցիկների առաջ բացում անեն, հետո ի՞նչ անել այդ սարքավորումները»:

Никол Пашинян: Какой смысл импортировать оборудование на несколько миллионов долларов только для того, чтобы устроить открытие перед камерами?
23/05/2019 13:30
Сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян обратился к вопросу целевого предоставления льгот в рамках инвестиционных программ.
Премьер отметил, что в средствах массовой информации появились сообщения о проблемах, связанных с какой-то компанией и выразил надежду, что эти публикации направлены на то, чтобы конкретно эти места проверялись.
Министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян заявил, что к заводу по производству бытовой техники проявляется большой интерес. Никол Пашинян отметил, что в этом есть политический подтекст, поскольку состоялась церемония открытия, однако завод не работает.
«Предприятие действует, сборкой телевизоров уже занимаются15 человек», - сказал Тигран Хачатрян, отметив, что пообещал руководству компании посетить завод, когда число работников увеличится, как минимум, до 70 человек и все увидят, что предприятие работает.
«Мы надеемся, что эти товары будут иметь успех на армянском рынке, это первый опыт и в постсоветский период у нас не было опыта по сборке техники», - сказал премьер-министр.
Что касается обеспокоенности в связи с тем, что льготы для инвестиций не служат своим целям, премьер-министр заявил:
«Кто-то может объяснить мне, какой смысл импортировать оборудование на несколько миллионов долларов только для того, чтобы организовать церемонию открытия перед камерами? А что потом с этим оборудованием делать?»