Ովքե՞ր են վեթինգ իրականացնողները. Փաստաբան Ռուբեն Սահակյան
Փաստաբան Ռուբեն Սահակյանի համար հարց է՝ ովքե՞ր են այն պրոֆեսիոնալները, որոնք վեթինգի են ենթարկելու դատավորներին։
«Ինձ համար անպատասխան հարց է նաև, թե վեթինգ իրականացնող դատավորներն ովքե՞ր են», - այսօր Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը։
Նա, ի դեպ, Ազատության հրապարակում մանսակցում էր ՀՅԴ-ի կազմակերպած հանրահավաքին, որն ունի «Լրջացեք» կարգախոսը։
Փաստաբանն ասաց, որ դատաիրավական համակարգում բարեփոխումներն անհրաժեշտություն են, բայց ընտրված ճանապարհը ճիշտ չէ.
«Ո՞վ է անելու այդ գործընթացը։ Եթե լենանազարյանները պետք է ասեն՝ եկեք «պավլիկ մարոզովություն» արեք, եթե պետք է իրենք իրենցից ստեղծեն հանձնաժողովներ ու մեզ չներգրավեն, պատկերացնում եմ՝ ինչ կլինի»։
Հարցին՝ տեղյակ չէ՞ ինչու այս հանրահավաքին չի մասնակցում Ռոբերտ Քոչարյանը, Սահակյանը պատասխանեց, որ չգիտի, դա իր գործն է։

Рубен Саакян: А кто те судьи, которые осуществят веттинг?
Для адвоката Рубена Саакяна остается вопросом, а кто те профессионалы, которые подвергнут судей веттингу.
«Для меня без ответа остается также вопрос: а кто те судьи, которые осуществят  веттинг», - заявил в беседе с журналистами адвокат Рубен Саакян.
Рубен Саакян на площади Свободы участвует в митинге АРФ «Дашнакцутюн», который проходит с призывом к серьезности.
Адвокат заявил, что реформы в судебно-правовой системе являются необходимостью, однако избранный путь неправильный.
«Кто будет проводить этот процесс? Если леныназаряны должны сказать: давайте, поступайте как "павлик морозов", если должны сами по себе создавать комиссии и не привлекать нас, можете представить, что будет», - отметил Рубен Саакян.
На вопрос, знает ли он, почему в этом митинге не участвует Роберт Кочарян, Рубен Саакян ответил, что не знает, это не его дело.