Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հերքում է C-400-ի մատակարարումների հետ կապված ԱՄՆ վերջնագրի մասին տեղեկությունները
Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարար Յավուզ Սելիմ Քըրանը հերքել է լրատվամիջոցների տեղեկություններն այն մասին, որ ԱՄՆ-ն պահանջում է հունիսի առաջին շաբաթվա վերջին անվավեր ճանաչել C-400-ի գնումը: «A Haber» հեռուստաալիքը հայտնում է, որ դիվանագետն այս մասին հայտարարել է Վաշինգտոն այցի ժամանակ:
«Պաշտոնական մակարդակում ոչ մի նման բան չի եղել: ԱՄՆ-ն մարտին թարմացրել է «Patriot» զենիթահրթիռային համալիրների մատակարարումների վերաբերյալ իր նախորդ առաջարկը: Իրականում մենք կարծում ենք, որ խոսքն այս առաջարկի մասին է», - շեշտել է Քըրանը:
Վաշինգթոնում թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարարը նշել է, որ Անկարան համաձայն չէ CAATSA («Պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդեցության մասին») օրենքի շրջանակում ԱՄՆ պատժամիջոցների կիրառման հետ, քանի որ Մոսկվայի հետ C-400-ի մատակարարումների պայմանագիրը կնքվել է դեռևս մինչ այս օրենքի ընդունումը:
Երեքշաբթի «CNBC» հեռուստաալիքը, վկայակոչելով պետքարտուղարությունում իր աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Թուրքիան պետք է երկու շաբաթից մի փոքր ավելի ժամկետում վերջանականապես կողմնորոշվի ամերիկյան F-35 կործանիչների և ռուսական C-400 ԶՀՀ գնումների հարցում:

МИД Турции опроверг информацию об ультиматуме США по поставкам С-400
Заместитель министра иностранных дел Турции Явуз Селим Кыран опроверг информацию СМИ о том, что Вашингтон к концу первой недели июня требует аннулировать закупку С-400. Об этом, как сообщает в четверг телеканал A Haber, дипломат заявил в ходе визита в Вашингтон.
"На официальном уровне ничего подобного не было. В марте США обновили свое предыдущее предложение по поставкам зенитных ракетных комплексов Patriot. На самом деле мы считаем, что речь шла об этом предложении", - подчеркнул Кыран.
В ходе встречи с представителями турецких СМИ в американской столице замглавы МИД указал, что Анкара не согласна с применением санкций США в рамках закона CAATSA ("О противодействии противникам Америки посредством санкций"), поскольку договор с Москвой по поставкам С-400 был заключен еще до принятия этого закона.
Во вторник телеканал CNBC со ссылкой на источники в Госдепартаменте сообщил, что Турции надлежит в срок чуть более двух недель окончательно определиться с вопросом закупок американских истребителей-бомбардировщиков F-35 и российских ЗРС С-400. Вашингтон требует от Турции к концу первой недели июня аннулировать закупку С-400, в противном случае США грозят Анкаре негативными последствиями.