Իսրայելում  դատարանը բիթքոինը ճանաչել է ֆինանսական ակտիվ
Իսրայելի Կենտրոնական շրջանի դատարանը որոշում է կայացրել երկրի հարկային մարմնի օգտին՝ ճանաչելով բիթքոինը ֆինանսական ակտիվ, այլ ոչ թե արժույթ: Իսրայելում կրիպտոարժույթի շահույթը հարկվում է կապիտալ աճի արդյունքում:
Դատավոր Շմուել Բորնշթեյնը բավարարել է կարգավորիչի պահանջը և միաժամանակ մերժել «Copel» ստարտափի բողոքը, որը պնդում է, թե բիթքոինը պետք է համարվի արժույթ, հետևաբար դրա վաճառքից եկամուտը չպետք է հարկվի:
«Copel»-ը բիթքոիններ ձեռք է բերել 2011 թվականին և վաճառել դրանք 2013 թվականին՝ մոտ 8.27 միլիոն շեկելով (2.3 միլիոն դոլար):
«Բիթքոինը պետք է դասակարգվի որպես արտարժույթ, և դրա շահույթը պետք է դիտվի որպես փոխարժեքային տարբերություն՝ ֆիզիկական անձի կողմից ստացված, որը գործունեություն չի իրականացնում, և, հետևաբար, չպետք է հարկվի», - ասել է ընկերության ղեկավարը դատարանում:
Սակայն իսրայելական հարկային մարմինը դեմ է արտահայտվել՝ նշելով, որ բիթքոինը կենտրոնական բանկի սահմանած արտարժույթ չէ, ուստի այն չի կարող լինել արտարժույթ:
Փոխարենը, գործակալությունը պնդում է, որ կրիպտոարժույթն ակտիվների դասին է պատկանում, ուստի վաճառքի շահույթը ենթակա է հարկման: Դատարանը պարտավորեցրել է «Copel»-ին վճարել մոտ 3 միլիոն շեկել  հարկ:

В Израиле суд признал биткоин финансовым активом
Израильский центральный окружной суд вынес решение в пользу налогового органа страны, признав биткоин финансовым активом, а не валютой. Прибыль от криптовалют в Израиле облагается налогом на прирост капитала.
Судья Шмуэль Борнштейн удовлетворил запрос регулятора и одновременно отклонил апелляцию основателя стартапа Copel, который утверждает, что биткоин следует рассматривать как валюту, поэтому доходы от его продажи не должны облагаться налогом.
Компания Copel приобрела биткоины в 2011 году и продала их в 2013 году с прибылью, равной приблизительно 8,27 млн шекелей, что эквивалентно 2,3 млн долларов.
«Биткоин должен быть классифицирован как иностранная валюта, и его прибыль должна рассматриваться как курсовая разница, полученная физическим лицом, не осуществляющим свою деятельность, и, следовательно, не должна облагаться налогом».
Однако налоговый орган Израиля возразил, заявив, что биткоин не является валютой по определению центрального банка, поэтому он не может быть иностранной валютой.
Вместо этого агентство утверждает, что криптовалюта подпадает под определение актива, поэтому прибыль от его продажи облагается налогом на прирост капитала. Суда обязал Copel уплатить налог в размере около 3 миллионов шекелей, по оценкам новостного агентства.