Հնդկաստանի իշխող կոալիցիան  հաղթել է խորհրդարանի ընտրություններում
Հնդկաստանի իշխող «Ազգային դեմոկրատական դաշինքը»՝ «Բհարաթիա ջանաթա պարտիի»  գլխավորությամբ, ձայների հաշվարկի արդյունքներով անցել է 272 տեղից, որն անհրաժեշտ է  խորհրդարանի ընտրություններում հաղթելու համար, հայտնել է երկրի ԿԸՀ-ն:
Այս պահին  իշխող դաշինքը երկրի խորհրդարանի ստորին պալատում (Լոկ Սաբհա) ունի 310 տեղ: Նրա հիմնական մրցակիցն է «Հնդկական ազգային կոնգրես» քաղաքական կուսակցությունը, որը ղեկավարում է Ռահուլ Գանդին՝ ծագում է Հնդկաստանի ամենաազդեցիկ Ներու-Գանդի քաղաքական գերդաստանից: Նախնական արդյունքներով՝ Կոնգրեսը, որը 2014 թվականին իր դաշնակիցների հետ ստացել էր միայն 69 տեղ, ընթացիկ տարում զգալիորեն ամրապնդել է իր դիրքերը՝ ստանալով մոտ 2 անգամ ավելի մանդատներ:
Լոկ սաբհայի ընտրությունների քվեարկությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 11-ից մայիսի 19-ը երկրի բոլոր 29 նահանգներում և 7 միութենական տարածքներում: Սպասվում է, որ ընտրությունների արդյունքների մասին պաշտոնապես կհայտարարվի հինգշաբթի  երեկոյան: Հիմնական պայքարը ծավալվել է 2 քաղաքական ուժերի միջև՝ իշխող «Բհարաթիա ջանաթա պարտիի» և  «Հնդկական ազգային կոնգրես» ընդդիմադիր կուսակցության միջև:

На всеобщих парламентских выборах в Индии победила правящая коалиция
Правящий "Национальный демократический альянс" (НДА) во главе c партией "Бхаратия джаната парти" (БДП) по итогам подсчета голосов перешагнул рубеж в 272 места, необходимый для победы на парламентских выборах в Индии, сообщает в четверг ЦИК страны.
В настоящее время у НДА 310 мест в нижней палате индийского парламента (Лок сабха). Его основной противник - политическая партия "Индийский национальный конгресс" (ИНК), которую возглавляет Рахул Ганди - выходец из самого влиятельного политического клана Индии Неру-Ганди. Согласно предварительным цифрам, Конгресс, на выборах 2014 года завоевавший вместе со своими союзниками лишь 69 мест, в текущем году заметно укрепил свое положение, получив примерно вдвое больше мандатов.
Голосование на выборах в Лок сабху проходило с 11 апреля по 19 мая во всех 29 штатах и семи союзных территориях республики. Итоги выборов, как ожидается, будут официально объявлены вечером 23 мая. Основная борьба развернулась между двумя политическими силами: правящей "Бхаратия джаната парти" и оппозиционной партией "Индийский национальный конгресс".