Լյուստրացիան, ՄԻԵԴ-ի գնահատմամբ, հաջողված գործընթաց չէ. Արդարադատության փոխնախարար
Խորհրդարանում «Անցումային արդարադատության գործիքների կիրառման հեռնկարները ՀՀ-ում» խորհրդարանական լսումների ժամանակ ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Աննա Վարդապետյանը անդրադարձավ հարցին՝ կարո՞ղ է լյուստրացիան (օրենսդրական սահմանափակում, որը կիրառվում է իշխանափոխությունից հետո՝ նախկին իշխանության կողմնակիցների իրավունքների սահմանափակման համար, Aysor.am) լինել արդյունավետ գործիք անցումային արդարադատության համար, թե՞ ոչ:
«Լյուստրացիան ընթացակարգային առումով ՄԻԵԴ-ի գնահատմամբ հաջողված գործընթաց չէ, որովհետև ընթացակարգային երաշխիքներ չեն ապահովվում լյուստրացիայի ենթարկված մարդու համար», - ասաց փոխնախարարը:
Նա ընդգծեց, որ ՄԻԵԴ-ը և Վենետիկի հանձնաժողովը չեն ողջունում այս գործընթացը և դիտարկում այն որպես հիմնական դատավարական ընթացակարգային իրավունքների սահմանափակում:
«Նրանք խորհուրդ չեն տալիս պետություններին դիմել այս գործընթացին, դրա փոխարեն այսօր կիրառելի է համարվում վեթինգի (որևէ անձի կենսագրական տվյալների ստուգման գործընթաց, ինչը նախորդում է անձին աշխատանք առաջարկելուն, մրցանակ շնորհելուն կամ նրա նկատմամբ որոշում կայացնելուն, Aysor.am) գործընթացը», - նկատեց փոխնախարարը:
«Հայ կառուցողական» կուսակցության նախագահ Անդրիաս Ղուկասյանը հետաքրքրվեց՝ արդյոք դա նշանակում է, որ կառավարությունը հրաժարվում է Լյուստրացիայի մասին օրենք առաջ բերելուց և ինչ փուլում է Վեթինգի մասին օրենքի նախագիծը:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն էլ կոչ արեց նման հարցրեր չուղղել նախարարի տեղակալին, քանի որ վերջինս ԱԺ է հրավիրվել անցումային արդարադատության մասին իր գիտելիքները փոխանցելու և չի կարող տալ նման հարցերի պատասխաններ:
«Վերջնական դիրքորոշում պետությունն այդ հարցերին չունի, և այս լսումները միտված են նաև այդ հարցերին պատասխանելուն: Հարցնել տիկին Վարդանյանին, թե արդյոք կառավարությունը հրաժարվում է Լյուստրացիայի մասին օրենք բերելուց, կարծում եմ, տեղին չէ», - ասաց Միրզոյանը:

Замминистра юстиции Армении: По оценке ЕСПЧ, люстрация – это неудавшийся процесс
Сегодня в ходе парламентских слушаний под девизом «Перспективы применения инструментов переходного правосудия в Армении» заместитель министра юстиции Анна Вардапетян обратилась к вопросу, может ли люстрация (законодательные ограничения, вводимые после смены власти для ограничения прав сторонников прежней власти –  Aysor.am) быть эффективной для переходного правосудия или нет.
«По оценке Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), в процессуальном плане люстрация не является удавшимся процессом, поскольку не обеспечиваются процедурные гарантии для подвергнутого люстрации человека», - сказала заместитель министра.
Она подчеркнула, что ЕСПЧ и Венецианская комиссия не приветствуют этот процесс и рассматривают его как ограничение процессуальных прав.
«Они не рекомендуют государства прибегать к этому процессу, вместо этого сегодня считается применимым процесс веттинга (процесс проверки личных данных, который предшествует назначению лица на должность, вручению премий или принятию решения в его отношении–  Aysor.am)», - отметила замминистра.
Председатель Армянской конструктивной партии Андреас Гукасян поинтересовался,  значит ли это, что правительство отказывается от продвижения закона о люстрации и на каком этапе находится разработка проекта закона о веттинге.
Спикер парламента Арарат Мирзоян призвал не задавать подобных вопросов заместителю министра, поскольку она приглашена в парламент, чтобы представить свои знания о переходном правосудии и не может отвечать на подобные вопросы.
«У государства нет окончательной позиции по этому вопросу и эти слушания направлены на то, чтобы ответить на эти вопросы. Спрашивать госпожу Вардапетян, отказывается ли правительство от закона о люстрации, считаю неуместным», - сказал Арарат Мирзоян.