ԲԴԽ նախագահի պարտականությունների կատարումը վերապահված է տարիքով ավագ անդամին՝ Գևորգ Դանիելյանին
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադարական օրենքի 86-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետի և 87-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքերով դիմում է ներկայացրել (ամբողջական տեքստը զետեղված է դատական իշխանության պաշտոնական կայքում) Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ իր լիազորությունները 2019 թվականի մայիսի 24-ից դադարած համարելու առնչությամբ,հայտնում են Բարձրագույն դատական խորհրդի լրատվական ծառայությունից։
Տվյալ դեպքում, հրաժարական ներկայացնելն ինքնին իրավունքի ուժով հիմք է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի լիազորությունները դադարած համարելու համար։
Հիշյալ դիմումին Բարձրագույն դատական խորհուրդը, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադարական օրենքի 86-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հիմքով կայացրել է որոշում, որով արձանագրվել է հրաժարական ներկայացնելու փաստը։
«ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 84-րդ հոդվածի 13-րդ մասով նախատեսված կարգով Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պարտականությունների կատարումը վերապահված է տարիքով ավագ անդամին՝ տվյալ դեպքում Գևորգ Դանիելյանին։

Исполнение обязанностей председателя Высшего совета возложено на Геворка Даниеляна
Председатель Высшего судебного совета Армении Гагик Арутюнян, на основании п.5. ч.1 ст. 86 и п.2 ч.1 ст.87 конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения», представил заявление в Высший судебный совет  в связи с прекращением своих полномочий с 24 мая 2019 года, сообщает пресс-служба Высшего судебного совета.
В данном случае, заявление об отставке само по себе служит в силу закона основанием для прекращения полномочий члена Высшего судебного совета.
Согласно ч.13 ст.84 конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения», в случае приостановления, прерывания или прекращения полномочий председателя Высшего судебного совета его обязанности исполняет старший по возрасту член Совета, в данном случае Геворк Даниелян.