Լատվիայում ընթանում է Եվրախորհրդարանի ընտրությունների քվեարկությունը
Լատվիայում շաբաթ առավոտյան՝ 07.00-ին, սկսվել է Եվրախորհրդարանի ընտրությունների քվեարկությունը. 998 ընտրատեղամաս՝ 954-ը հանրապետության տարածքում, 44-ը՝ արտասահմանում, բաց կլինեն մինչև 20.00-ն։
Երկրի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը օրվա ընթացքում՝ 08.00-ից, 12.00-ից, 16.00-ից և 20.00-ից հետո, տեղեկատվություն կներկայացնի ընտրողների մասնակցության մասին։ Լատվիայում Եվրախորհրդարանի ընտրությունների նախնական արդյունքները երկրի ԿԸՀ-ն կհայտարարի մայիսի 26-ի լույս 27-ի կեսգիշերին։
Լատվիայում ԵԽ ժամկետից շուտ քվեարկությունը տեղի է ունեցել մայիսի 22-24-ին, մասնակցել է ընտրողների 11,07 տոկոսը՝ 156 288 քաղաքացի։ Բացի այդ, մայիսի 20-ից ընտրատեղամասերում քաղաքացիները կարող էին ծանոթանալ եվրապատգամավորների թեկնածուների ցուցակներին, նախընտրական ծրագրերին, թեկնածուների մասին տեղեկություններին եւ քվեարկության կարգին։ Բացի այդ,  կարելի էր հայտ ներկայացնել քվեարկության մասին ըստ բնակության տեղի, եթե առողջական պատճառով հնարավորություն չի եղել գալ ընտրատեղամաս ընտրությունների օրը։
Եվրախորհրդարանի ընտրությունները տեղի են ունենում մայիսի 23-26-ը Եվրամիության բոլոր երկրներում, օրերը տարբեր են պետությունների օրենսդրությունների տարբերությունների պատճառով։ Լատվիայից Եվրախորհրդարանում ընտրվելու է ութ պատգամավոր, ԵԽ ընտրություններում երկրից գրանցվել են 16 քաղաքական կուսակցություն և միավորում՝ 246 թեկնածուով։
Ներկայում Լատվիայում ապրում է մոտ 1,9 մլն մարդ, որոնցից ձայնի իրավունք ունի 1,4 մլն-ից մի փոքր ավելին։ Ընտրություններին հերթական անգամ չեն կարող մասնակցել մոտ 230 հազար ոչ քաղաքացիներ, որոնք ԽՍՀՄ-ից Լատվիայի առանձնանալուց հետո զրկվել են քաղաքական իրավունքների մեծ մասից, այդ թվում քվեարկելու և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, ազգային և եվրոպական խորհրդարաններում առաջադրվելու, ինչպես նաև համազգային հանրաքվեներին մասնակցելու իրավունքից։

В Латвии началось голосование на выборах в Европарламент
В Латвии в субботу в 07:00 (время совпадает с московским) началось голосование на выборах в Европейский парламент (ЕП): 998 избирательных участков - 954 на территории республики и еще 44 за рубежом - будут открыты до 20:00.
Досрочное голосование на выборах в ЕП в Латвии прошло с 22 по 24 мая, и в нем приняли участие 11,07% избирателей - 156 288 граждан. Кроме того, с 20 мая на избирательных участках граждане могли ознакомиться со списками кандидатов в евродепутаты, с предвыборными программами, сведениями о кандидатах и порядке голосования. Помимо этого, можно было подать заявку о голосовании по месту жительства, если по состоянию здоровья нет возможности прийти на избирательные участки в день выборов.
Выборы в Европарламент проходят с 23 по 26 мая во всех странах Евросоюза, даты варьируются из-за различий в законодательствах государств. В Европарламент от Латвии избираются восемь депутатов, всего же на выборах в ЕП от страны зарегистрировано 16 политических партий и объединений с 246 кандидатами в депутаты.
В настоящее время в Латвии проживают порядка 1,9 млн человек, из которых право голоса имеют чуть более 1,4 млн граждан. В выборах в очередной раз не смогут принять участие почти 230 тыс. неграждан, которые после отделения Латвии от СССР были лишены большинства политических прав, в том числе права голосовать и баллотироваться на выборах в местные органы власти, национальный и Европейский парламенты, а также принимать участие в общенациональных референдумах.