Մակրոնը հինգ տարում Նոտր Դամի վերականգնման հույս ունի
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ուրբաթ հաստատել է իր խոսքերը, որ Փարիզի Աստվածամոր տաճարը ապրիլյան հրդեհից հետո հնարավոր է վերականգնել հինգ տարում:
«Այդ հնգամյա ժամկետը միանգամայն իրական է՝ առանց որևէ վնասի նյութերի եւ գործընթացների որակի առումով»,- հավաստիացրել է նա։ Մակրոնը խոստովանել է, որ ժամկետներն իրոք սեղմ են եւ հիմնված չեն որևէ վերլուծության վրա, բայց վստահեցրել է, որ հրդեհից վնասված սրածայր աշտարակը պետք է լիովին վերականգնվի։
«Մենք պետք է վերականգնման իրականացմանը մոտենանք հնարամտորեն»,- ընդգծել է Մակրոնը՝ կոչ անելով ոգեւորվել նրանով, «ինչ արեց (Էժեն) Վիոլե լը Դյուքը»։ 19-րդ դարի ճարտարապետը ձգտում էր ավարտուն տեսքի բերել Նոտր Դամի սրածայր աշտարակի վերակառուցումը, ինչի համար ժամանակակիցների քննադատությանն է արժանացել։ Ըստ Մակրոնի՝ Վիոլե լը Դյուքը «մերժում էր հնի ու նորի կոնֆլիկտը» և միավորել է «ավանդույթներն ու արդիականությունը»։

Макрон подтвердил, что рассчитывает на восстановление Нотр-Дама за пять лет
Президент Франции Эмманюэль Макрон в пятницу подтвердил свои слова о том, что собор Парижской богоматери возможно восстановить после охватившего его в апреле пожара всего за пять лет. Трансляцию пресс-конференции французского лидера в Елисейском дворце вела его пресс-служба.
"Этот пятилетний срок вполне реален без какого-либо ущерба качеству материалов и качеству процессов", - заверил он. Макрон признал, что сроки действительно сжаты и не основаны на каком-либо анализе, однако заверил, что разрушенный пожаром шпиль собора должен быть полностью восстановлен.
"Мы должны подойти к осуществлению реконструкции с изобретательностью", - подчеркнул Макрон, призвав вдохновляться "тем, что сделал [Эжен] Виолле-ле-Дюк". Архитектор XIX века придерживался стремления к завершенности конструкции при реставрации шпиля Нотр-Дама, за что регулярно подвергался критике современников. По словам Макрона, Виолле-ле-Дюк "отвергал конфликт старого и нового" и превозносил "союз традиций и модернизма".