Սուդանի ընդդիմությունը մայիսի 28-29-ին համընդհանուր գործադուլի կոչ է արել
«Ուժեր հանուն ազատության և փոփոխությունների» ընդդիմադիր դաշինքը կոչ է արել մայիսի 28-29-ին համընդհանուր գործադուլ անել, ասվում է տարածված հայտարարությունում:
Փաստաթղթի համաձայն՝ դաշինքը կոչ է արել «գործադուլ սկսել երեքշաբթի մասնավոր և պետական կազմակերպություններում ու ընկերություններում..., շարունակել քաղաքական գործադուլը երկու օրվա ընթացքում և դուրս գալ հրապարակներ՝ նստացույցի մայրաքաղաքում և շրջաններում»։
Սուդանում զինվորական հեղաշրջումը տեղի է ունեցել ապրիլի 11-ին քառամսյա ժողովրդական ընդվզումների ֆոնին։
Նախագահ Օմար ալ Բաշիրը հեռացվել է իշխանությունից, իսկ ավելի ուշ բանտարկվել։ Իշխանությունն իր ձեռքն է վերցրել անցումային ռազմական խորհուրդը, որը հայտարարել է, որ մտադիր է երկու տարվա ընթացքում ղեկավարությունը հանձնել ընտրված իշխանություններին։ Բայց ժողովրդական բողոքները, չնայած զինվորականների խոստումներին, չեն հանդարտվում։ Ընդվզողները պահանջում են անհապաղ ձևավորել քաղաքացիական կառավարող մարմին և իշխանական բոլոր լիազորությունների հանձնում այդ մարմնին։
Ընդդիմության և ռազմական խորհրդի բանակցությունների ընթացքում մայիսի 15-ին ձեռք է բերվել սկզբունքային համաձայնություն եռամյա անցումային շրջանի մասին։

Оппозиция Судана призвала к всеобщей забастовке 28 и 29 мая
Оппозиционный альянс "Силы за свободу и перемены" призвал к проведению всеобщей забастовки 28 и 29 мая, говорится в распространенном заявлении.
Согласно документу, альянс призвал "начать забастовку во вторник в частных и государственных организациях и компаниях ..., продолжать политическую забастовку в течение двух дней и выйти на площади с сидячей забастовкой в столице и регионах".
Военный переворот произошел в Судане 11 апреля на фоне четырехмесячных народных протестов. Президент Омар аль-Башир был отстранен от власти, а позднее помещен в тюрьму. Власть в свои руки взял сформированный армией переходный военный совет, который заявил о намерении в течение двух лет передать руководство в руки избранных властей. Однако народные протесты, несмотря на обещания военных, не утихают. Протестующие требуют немедленного формирования гражданского управляющего органа и передачи ему всех властных полномочий.
В ходе переговоров оппозиции и военсовета 15 мая было достигнуто принципиальное согласие о трехгодичном переходном периоде в стране.