Ճապոնիան հաստատել է ԱՄՆ-ից 105 F-35 ինքնաթիռներ գնելու մտադրությունը
Ճապոնիան հաստատել է ԱՄՆ-ից հինգերորդ սերնդի F-35 105 բազմանպատակային մարտական ինքնաթիռներ գնելու մտադրությունը:  Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի   մամուլի ասուլիսում, որը նվիրված էր Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի հետ Տոկիոյում կայացած հանդիպման արդյունքներին:
«2018 թվականին Ճապոնիան ամերիկյան զենքի ամենախոշոր գնորդներից մեկն էր: Եվ այժմ նրանք հայտարարել են 105 նոր F-35 ինքնաթիռներ ձեռք բերելու իրենց մտադրության մասին»,- նշել Է Թրամփը:
F-35-ը բազմանպատակային մարտական մեքենա է, որը նախագծվել է «սթելս» տեխնոլոգիայի օգտագործմամբ և  կարող է միջուկային զենք կրել: ԱՄՆ-ի հետ միասին դրա ստեղծման նախագծին մասնակցել Է ութ երկիր՝ Ավստրալիան, Մեծ Բրիտանիան, Դանիան, Իտալիան, Կանադան, Նիդեռլանդները, Նորվեգիան և Թուրքիան: Ճապոնիայի ինքնապաշտպանության ուժերն այժմ ունեն այդպիսի 13 մեքենա, դրանք բոլորը տեղակայված են երկրի Հոնսյու գլխավոր կղզու հյուսիսում գտնվող Միսավա ռազմակայանում:

Япония подтвердила намерение купить у США 105 самолетов F-35
Япония подтвердила свое намерение приобрести у США 105 многоцелевых боевых самолетов пятого поколения F-35. Об этом заявил в понедельник президент США Дональд Трамп на пресс-конференции по итогам состоявшейся в Токио встречи с премьер-министром Японии Синдзо Абэ.
"В 2018 году Япония была одним из самых крупных покупателей американского вооружения. И сейчас они объявили о своем намерении приобрести 105 новых F-35", - отметил Трамп.
F-35 - многоцелевая боевая машина, спроектированная с использованием технологии "стелс" и способная нести ядерное оружие. Вместе с США в проекте ее создания принимали участие восемь стран: Австралия, Великобритания, Дания, Италия, Канада, Нидерланды, Норвегия и Турция. Японские силы самообороны сейчас имеют 13 подобных машин, все они размещены на базе Мисава на севере главного острова страны Хонсю. Ранее сообщалось, что Токио собирается закупить в США в общей сложности более 100 F-35 двух модификаций - для ВВС (F-35A) и для палубной авиации (F-35B).