Դավիթ Տոնոյանը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ քննարկել է սահմանային իրավիճակը
Մայիսի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունեց հերթական տարածաշրջանային այցով Հայաստանում գտնվող Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Էնդրյու Շոֆերին և Ստեֆան Վիսկոնտիին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը, տեղեկացնում են ՊՆ լրատվական ծառայությունից։
Հանդիպման նպատակն էր հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի և արցախյան ու ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակի, տեղի ունեցած զարգացումների շուրջ կարծիքների փոխանակումը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է 2018թ. հոկտեմբերին Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության միջև հաստատված օպերատիվ կապի նշանակությունը` վերստին շեշտելով նմանատիպ հաղորդակցության գործարկման անհրաժեշտությունը մի կողմից՝ Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի երկայնքով և մյուս կողմից՝ հակամարտող կողմերի ռազմական ղեկավարության միջև:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցակիցների ուշադրությունը սևեռել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից, առանց միջազգային հանրությանը վաղօրոք տեղեկացման, մայիսին անցկացված լայնածաված զորավարժությունների ու վերջին շրջանում հաճախակիացած հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի վրա՝ դիպուկահարների ներգրավմամբ: Նշել է, որ չնայած այս բացասական միտումների, Հայաստանը շարունակում է կողմակից լինել շփման գծում զինադադարի անվերապահ պահպանմանը, միջադեպերի կանխարգելմանը և ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումների իրականացմանը՝ բոլոր տեսակի սադրանքները բացառելու նպատակով:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ավելացրել է նաև, որ ՀՀ զինված ուժերը և Արցախի պաշտպանության բանակը աչալրջորեն հետևում են իրավիճակին և վերահսկում հակառակ կողմի ցանկացած տեղաշարժ՝ իրենց առաջնահերթ առաքելությունը համարելով ռազմավարական և մարտավարական մակարդակներում ռազմական բալանսի պահպանման միջոցով խաղաղ բանակցությունների համար բարենպաստ պայմանների ապահովումը:

Armenia’s Defense Minister discusses situation on border with OSCE Minsk Group Co-Chairs
Armenia’s Defense Minister Davit Tonoyan received today the OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov, Andrew Schofer and Stéphane Visconti, who are in Armenia on a regional visit. Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk also participated in the meeting.
The meeting was aimed at exchanging views on the current situation on the Armenia-Azerbaijan state border and on the line of contact of armed forces of Artsakh and Azerbaijan.
The minister attached significance to the establishment of the operative communication by Armenian and Azerbaijani leaders in October 2018. The minister drew the interlocutors’ attention to the large-scale military drills held by Azerbaijan in May without notifying the international community in advance and the ceasefire violations that have become more frequent recently.
Tonoyan noted that in spite of these negative trends, Armenia continues to support unconditional maintenance of the ceasefire regime, the prevention of incidents and the implementation of measures aimed at reducing risks in order to exclude all types of provocations.
The defense minister added that the Armed Forces of Armenia and the Defense Army of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) are seriously following the situation and overseeing any movement of the adversary.