ՌԴ-ն Միհրան Պողոսյանին ժամանակավոր կացության իրավունք է տվել
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին Ռուսաստանի Դաշնությունը մի քանի ամսով ժամանակավոր կացության իրավունք է տվել։
Նշենք, որ ժամանակավոր կացության իրավունքը հետագայում կարող է երկարեցվել ընդհուպ մի քանի անգամ, քանի դեռ որոշում չի կայացվել նրան քաղաքական ապաստան տալ-չտալու վերաբերյալ։ Սա մոտավորապես նույն իրավիճակն է, որ եղավ Էդվարդ Սնոուդենի դեպքում. լրտեսության և պետական գույքի յուրացման մեջ մեղադրվելով՝  2013 թվականից նա ստացավ ՌԴ ժամանակավոր ապաստան, ավելի ուշ՝ երեք տարվա բնակության թույլտվություն։
Հիշեցնենք, որ օրերս 168.am-ը հայտնել էր, որ իր տեղեկություններով՝ Պողոսյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվել է տնային կալանքով։
Միհրան Պողոսյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու եւ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Նրա հետախուզման մեջ գտնվելու մասին ՀՔԾ-ն պաշտոնապես հայտարարեց ապրիլի 15-ին, որից օրեր անց՝ ապրիլի 19-ի երեկոյան, Պողոսյանը ձերբակալվեց Կարելիայում՝ հյուրանոցում գրանցվելիս։
Հայաստանի դատախազությունը հայտնեց, որ նրան արտահանձնելու գործընթացն սկսելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերն ուղարկել են ՌԴ, իսկ  ապրիլի 23-ին պարզ դարձավ, որ
ՌԴ դատարանը բավարարել է ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին 40 օրով կալանավորելու միջնորդությունը։ Մեկ օր անց՝  ապրիլի 24-ին,  Միհրան Պողոսյանի ռուս փաստաբանը հայտարարեց, որ իր պաշտպանյալը դիմել է ՌԴ իշխանություններին՝ քաղաքական ապաստան ստանալու համար։ Հունիսի 2-ին լրացավ նրա կալանավորման 40-օրյա ժամկետը։

Мигран Погосян получил разрешение на временное проживание в России – «Пастинфо»
Бывший начальник Службы исполнения служебных актов (СПИСА) Мигран Погосян получил разрешения на временное проживание в России, сообщает «Пастинфо» со ссылкой на свои источники.
Отметим, что право на временное проживание может быть продлено несколько раз, поскольку пока не принято решение о предоставлении политического убежища или отказе.
Эта примерно такая же ситуация, как в случае с Эдвардом Сноуденом, который обвиняется в шпионаже и краже государственной собственности, а также в умышленном разглашении секретной информации оборонного характера. В 2013 году он получил временное убежище в России, а позднее – разрешение на проживание на три года.
Напомним, на днях газета «168 жам» сообщила со ссылкой на свои источники, что мера пресечения в виде ареста в отношении Миграна Погосяна заменена на домашний арест.
Мигран Погосян обвиняется в присвоении и растрате в особо крупных размерах и злоупотреблении должностными полномочиями по признакам п.1 ч.3 ст.179 и ч.2 ст.308 Уголовного кодекса Армении.
Он был 15-го апреля официально объявлен в розыск Специальной следственной службой Армении, после чего 19 апреля вечером был задержан в Карелии во время регистрации в гостинице.
Генпрокуратура Армении сообщила, что необходимые документы для начала процесса его экстрадиции направлены РФ, а 23 апреля стало известно, что бывший глава СПИСА Минюста Армении Мигран Погосян арестован российским судом на 40 дней. Через день, 24 апреля, российский адвокат Миграна Погосяна заявил, что его подзащитный обратился к властям России с просьбой предоставить ему политическое убежище. 2 июня завершился 40-дневный срок с момента его ареста.