Չկասկածեք՝ ուսումնասիրելու ենք Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ և՛ մարդկային, և՛ տարածքային կորուստների հանգամանքները. Անդրանիկ Քոչարյան (Տեսանյութ)
04/06/2019 17:57
2016թ.-ին Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները պարզելու համար ստեղծված Քննիչ հանձնաժողովի քնության առարկան է լինելու ՀՀ Զինված ուժերի ապահովման, թիկունքային սպառազինության, մարտական պատրաստության, մարտական հերթապահության կանոնների կատարման, զորքերի համալրման, ծառայության, հետախուզական վիճակի ուսումնասիրությունը:
Բացի այդ, հանձնաժողովականներն ուսումնասիրելու են հրամանատարական որոշումները հակառակորդի հարձակողական գործողությունների կանխման մասին, դեպքերին տրված իրավական գնահատականի հիմնավորվածությունը:
Այսօր հանձնաժողովի աշխատանքային քննարկումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարեց, որ հանձնաժողովն ունի իրավասություն ստանալ նորմատիվային ու ոչ նորմատիվային ակտեր՝ կոլեգիայի նիստերում որոշումներն ու զեկուցագրերը, գաղտնիության ռեժիմ ունեցող փաստաթղթեր, ինչպես նաև հրավիրել հանձնաժողով սպայական կազմի ներկայացուցիչներին, լսել նրանց:
Լրագրողի հարցին՝ հնարավո՞ր է նախկին պաշտոյաներ ևս հրավիրվեն հանձնաժողով, Քոչարյանը դրական պատասխան տվեց:
Լրագրողը մասնավորեցրեց՝ Սեյրան Օհանյա՞ն, Սերժ Սարգսյա՞ն, ինչին հանձնաժողովի նախագահն արձագանքեց.
«Դուք հիմա անուններ եք տալիս… մենք կանչելու ենք բոլորին, ովքեր կարող են հանձնաժողովի աշխատանքին տալ օգտակար տեղեկություններ, և ես համոզված եմ՝ շատերը կարող են օգտվել իրենց իրավունքից, ասել՝ չենք գալիս, բայց բարոյական տեսանկյունից ոչ մեկ իրավունք չունի շրջանցել հարցը»:
Այունհետև նա հիշեց ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հայտնի հայտարարությունը՝ բանակին մատակարարվող բենզինին ջուր խառնելու մասին ու հարցադրում արեց.
«Բա Կարեն Կարապետյանին չհրավիրե՞նք, հասկանանք՝ ինչը ո՞նց է եղել»:
Եթե այդուհանդերձ, հանձնաժողով հրավիրվող անձինք հրաժարվեն, ապա Քոչարյանի խոսքով, իրենք կգնահատեն հրաժարվելու պատճառները:
Քոչարյանը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողով են հրավիրելու նաև բոլոր զոհերի հարազատներին, ծառայակից ընկերներին, լսելու են նրանց, քանի որ «նրանք հսկայական տեղեկատվության կրող են»:
Հանձնաժողովն, ըստ ԱԺ Կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի, գործելու է 6 ամիս ժամկետով:
Աշխատանքային այս հանդիպմանը հանձնաժողովի անդամները քննարկել են զուտ տեխնիկական հարցեր՝ ինչպես են աշխատելու:
«Ունենալու ենք ուսումնասիրության այնպիսի առարկա, որը հասարակության մոտ կփարատի բոլոր կասկածները: Մեր հիմնական շահառուն առաջին հերթին պետք է լինի մեր հասարակության մոտ բանակի նկատմամբ վստահության ավելացումը, տուժողների իրավահաջորդների մոտ որևէ հարց չպետք է մնա, դրանց պատասխանները պետք է փորձենք գտնել, եթե չկան պատասխաններ, ապա պետք է հիմնավորենք, որ շատ հարցեր եղել են շահարկված», - հայտարարեց Քոչարյանը:
Հարցին՝ բացի մարդկային կորուստների պատճառներն ուսումնասիրելուց, արդյոք հանձնաժողովն ուսումնասիրելո՞ւ է նաև տարածքային կորուտսների պատճառները, Քոչարյանն արձագանքեց.
«Չկասկածեք, բացի մարդկային կորուստների պատճառներից մեր հանձնաժողովը ուսումնասիրելու է նաև տարածքային կորուտսների պատճառները»:
«Իմ քայլի» պատգամավորը նաև անդրադարձավ Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի հայտարարությանը:
Հիշեցնենք՝ Օհանյանը տարակուսանք էր հայտնել՝ նշելով, որ Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները պետք է ուսումնասիրեն բանակում չծառայած անձինք:
«Մեր հանձնաժողովում, բացի Քրիստինե Պողոսյանից, բոլորն էլ ունեցել են ու ունեն առնչություն պաշտպանական ոլորտի աշխատանքներին: Չծառայած մարդ չունենք: Ի սկզբանե հանձնաժողովի աշխատանքը թերագնահատելը համարում եմ անարգանք զոհերի հիշատակի նկատմամբ: Բացի այդ, հանձնաժողովը չունի որևէ թիրախ բանակում: Հանձնաժողովի աշխատանքը միտված է բանակի հզորացմանը», - նշեց Քոչարյանը:
Նա վստահեցրեց, որ հանձնաժողովի անդամ բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները պահպանելու են կոռեկտություն, քաղաքական շահարկումներ չեն լինելու, ավելին՝ արտահոսք էլ չի լինելու:

Не сомневайтесь, наша комиссия изучит причины и людских, и территориальных потерь во время Апрельской войны – Андраник Кочарян
04/06/2019 19:34
Следственная комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны 2016 года будет заниматься вопросами обеспечения, тылового вооружения, боевой подготовки и выполнение требований боевого дежурства, укомплектования войск, службой и разведывательной ситуации ВС Армении.
Кроме того, члены комиссии изучат соответствующие решения о предотвращении наступательных действий противника, обоснованность правовой оценки событий.
Председатель комиссии Андраник Кочарян заявил сегодня журналистам после рабочего обсуждения, что комиссия имеет право запросить и получить нормативные и ненормативные акты – решения и доклады на заседаниях коллегии, секретные документы, а также пригласить в комиссию и выслушать представителей офицерского состава.
На вопрос журналиста, будут ли приглашены в комиссию бывшие должностные лица, Андраник Кочарян ответил положительно.
На уточняющий вопрос, речь идет о Сейране Оганяне, Серже Саргсяне, председатель комиссии заявил:
«Вы сейчас называете имена… Мы вызовем всех, кто может дать полезную для комиссии информацию и я уверен, что многие могут воспользоваться своим правом и отказаться прийти, но с моральной точки зрения никто не имеет права обойти вопрос».
Затем он напомнил об известном заявлении экс-премьера Армении Карена Карапетяна о том, что в поставляемый армии бензин смешивали воду, и спросил:
«Разве не нужно пригласить Карена Карапетяна, чтобы понять, что и как происходило?»
Если, тем не менее, приглашенные в комиссию лица откажутся прийти, по словам Кочаряна, будет дана оценка причинам отказа.
Кочарян также сообщил, что в комиссию будут приглашены также родственники, сослуживцы погибших и их выслушают, поскольку «они – носители огромной информации».
Согласно закону «Регламент Национального Собрания» комиссия будет работать в течение 6 месяцев.
На этом заседании члены комиссии обсудили чисто технические вопросы.
«Мы должны провести изучение, которое рассеет в обществе сомнения. Нашей основной целью должно быть в первую очередь повышение в обществе доверия к армии, у правопреемников пострадавших не должно оставаться вопросов, мы должны попытаться найти ответы на эти вопросы, если ответов не будет, должны обосновать, что многие вопросы были просто спекуляцией», - заявил Андраник Кочарян.
На вопрос, собирается ли комиссия кроме изучения причин людских потерь изучить также причины территориальных потерь, Кочарян ответил:
«Не сомневайтесь, наша комиссия изучит также причины территориальных потерь».
Депутат от блока «Мой шаг» обратился также к заявлению экс-министра обороны Армении Сейрана Оганяна.
Напомним, Сейран Оганян выразил недоумение в связи с тем, что обстоятельства Апрельской войны 2016 года должны изучать люди, не служившие в армии.
«В нашей комиссии все кроме Кристины Погосян все имели и имеют отношение к деятельности оборонной сферы. Не служивших людей нет. Считаю, что изначально недооценивать деятельность комиссии, это проявление неуважения к памяти погибших. Кроме того, у комиссии нет какой-либо мишени в армии, деятельность комиссии направлена на усиление армии», - отметил Кочарян.
Он заверил, что все члены комиссии – представители политических сил – будут соблюдать корректность, политических спекуляций не будет, более того, не будет утечек.