ՄԱԿ-ը կոչ է արել պահպանել իր աշխատակիցների դիվանագիտական անձեռնմխելիությունը
ՄԱԿ-ը կոչ է անում պահպանելու աշխարհի տարբեր երկրներում աշխատող իր ներկայացուցչությունների աշխատակիցների դիվանագիտական անձեռնմխելիությունը,  հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը Սանկտ  Պետերբուգի միջազգային տնտեսական համաժողվի (ՊՄՏՀ) հարթակներում ТАСС-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք պետք է այնպես անենք, որ մեր աշխատակիցները, որոնք աշխատում են ամբողջ աշխարհում՝ կատարելով բարդ խնդիրներ հաճախ բարդ պայմաններում, պաշտպանված լինեն այն մանդատների իրականացման գործընթացում, որոնք ՄԱԿ-ին տվել են կազակերպության անդամ պետությունները»,- ասել է գլխավոր քարտուղարը՝ պատասխանելով Կոսովոյում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության աշխատակիցների վրա հարձակման մասին հարցին:
«Մենք նախկինի պես ուշադրությունը կենտրոնացնում ենք անձեռնմխելիության վրա, որը կազմակերպության ներկայացուցիչներին տրամադրվում է ՄԱԿ-ի Արտոնությունների և անձեռնմխելիությունների կոնվենցիային համապատասխան»,- ընդգծել է Գուտերիշը՝ հիշեցնելով, որ ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների անձեռնմխելիության հետ կապված հարցերի կարգավորման կարգը հստակ ամրագրված է կոնվենցիայում:

ООН призвала соблюдать дипломатический иммунитет своих сотрудников
Организация Объединенных Наций призывает соблюдать дипломатический иммунитет сотрудников своих миссий, работающих в разных странах мира. Об этом заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в эксклюзивном интервью ТАСС на полях Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ).
"Мы должны сделать так, чтобы наши сотрудники, которые работают по всему миру, выполняя сложные задания зачастую в сложных условиях, были защищены в процессе осуществления мандатов, возложенных на ООН государствами - членами организации", - сказал генсек, отвечая на вопрос о нападении на сотрудников миссии ООН в Косове, в том числе на россиянина Михаила Краснощекова.
"Мы по-прежнему акцентируем внимание на иммунитете, предоставляемом представителям организации в соответствии с Конвенцией о привилегиях и иммунитетах ООН", - подчеркнул Гутерриш, напомнив, что порядок урегулирования вопросов, связанных с иммунитетом представителей ООН, четко прописан в конвенции.