Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ամերիկյան Ատլանտյան Խորհրդի պատվավոր նախագահ, պաշտոնաթող գեներալ Ջեյմս Ջոնսին
07/06/2019 18:48
Հունիսի 7-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ամերիկյան Ատլանտյան Խորհրդի պատվավոր նախագահ, պաշտոնաթող գեներալ Ջեյմս Ջոնսին, հայտնում են ՊՆ լրատվական ծառայությունից։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը Ջեյմս Ջոնսին ներկայացրել է տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրադրությունը, անդրադարձել պաշտպանության ոլորտում հայ-ամերիկյան և ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցությանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
Գեներալ Ջեյմս Ջոնսը 1999-2003թթ. զբաղեցրել է ԱՄՆ ծովային հետևակի հրամանատարի, 2003-2006թթ.՝ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի ուժերի գերագույն հրամանատարի, 2009-2010թթ.՝ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնները:

Давид Тоноян принял почетного председателя Атлантического совета США, отставного генерала Джеймса Джонса
07/06/2019 19:30
Министр обороны Армении Давид Тоноян принял сегодня почетного председателя Атлантического совета США, генерала морской пехоты США в отставке Джеймса Джонса, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Министр обороны Армении представил Джеймсу Джонсу ситуацию с безопасностью в регионе, обстановку на армяно-азербайджанской государственной границе и линии соприкосновения Вооруженных сил Арцаха и Азербайджана, обратился к армяно-американскому сотрудничеству в оборонной сфере и сотрудничеству Армения – НАТО.
Собеседники обменялись мнениями также по ряду вопросов, касающихся региональной безопасности.
Генерал Джеймс Джонс в 1999-2003гг. был командующим Корпусом морской пехоты США, в 2003-2006гг. – главнокомандующим Объединёнными вооружёнными силами НАТО в Европе, в 2009-2016гг. занимал должность советника по вопросам безопасности в администрации президента США Барака Обамы.