Ապրիլյան պատերազմի քննիչ հանձնաժողովը, հնարավոր է, դառնա գործիք` ԶՈՒ-ում ճնշումներ գործադրելու համար. վերլուծաբան
07/06/2019 15:57
Օրերս տեղի ունեցավ 2016թ.-ի Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ռազմական գործողությունների հանգամանքները քննող հանձնաժողովի առաջին դռնփակ նիստը։
Հանձնաժողովի ստեղծման նպատակահարմարության մասին Aysor.аm-ը զրուցեց վերլուծաբան Արփինե Մելիքյանի հետ:
«Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած գործողություններն, իհարկե, անհրաժեշտ է ուսումնասիրել ու իրականությունը ներկայացնել հանրությանը: Կան հարցեր, որոնք բացահայտման կարիք ունեն: Սակայն հանձնաժողովի գործունեության հետ կապված առկա են մի շարք մտահոգություններ:
Առաջինը կապված է հանձնաժողովում ներգրավված անձանց հետ. որքանո՞վ են արդյոք նրանք տիրապետում ռազմական գործին և կարողանալո՞ւ են արդյոք օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն իրականացնել: Քննիչ հանձնաժողովի նպատակն է ուսումնասիրել  ռազմական գործողությունների հանգամանքները: Այս համատեքստում նշեմ, որ հանձնաժողովում կան այնպիսի մարդիկ և նրանց թիվը քիչ չէ, որոնք ընդհանրապես հեռու են ռազմական փորձագետ կոչվելուց: Նրանց թվում են` ճանապարհային ոստիկանության նախկին տեսուչներ, ապրանքագետ, ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի անդամ, մարդկային ռեսուրսների բաժնի նախկին ղեկավար և այլն:  Քննիչ հանձնաժողովի նման մասնագիտությամբ անդամների առկայության դեպքում բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննության  մասին խոսելը, կարծում եմ տեղին չի լինի», - ասաց Արփինե Մելիքյանը:
Վերլուծաբանի կարծիքով` բավականին մտահոգիչ է նաև այն, որ քննիչ հանձնաժողովի ստեղծումը կարող է իր մեջ քաղաքական ենթատեքստ պարունակել:
«Չի բացառվում, որ հանձնաժողովի կազմած եզրակացությունը փորձեն օգտագործել թիրախավորելու բանակում այսպես կոչված «հակահեղափոխական» համարվող անձանց:  Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովը հնարավոր է դառնա գործիք` Հայաստանի և Արցախի Զինված ուժերի ղեկավարության վրա ճնշումներ գործադրելու համար, ինչն էլ վտանգավոր է այն առումով, որ բացասական հետևանք է թողնելու առաջին հերթին բանակի մարտունակության վրա:
Նման մտահոգության պատճառը թերևս քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի այն հայտարությունն է, թե «լինելու են բացահայտումներ, որոնց ուղղությամբ պետք է կայացվեն կոշտ որոշումներ»: Այս հայտարարությունն արդեն իսկ իր մեջ քաղաքական ենթատեքս է պարունակում»,- ասաց վերլուծաբանը:
«Խորհրդարանը քաղաքական մարմին է, իսկ ապրիլյան պատերազմի ռազմական գործողություններն ուսումնասիրելու և դրանք ճշգրիտ ձևով հանրությանը ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է ռազմական ոլորտում մասնագիտացված փորձագետների խումբ ունենալ», - հավելեց Մելիքյանը:

Комиссия по изучению обстоятельств Апрельской войны может стать инструментом для давления на Вооруженные силы – эксперт
07/06/2019 19:27
На днях состоялось первое закрытое заседание следственной комиссии по изучению обстоятельств Апрельской четырехдневной войны 2016 года.
О целесообразности создания комиссии корреспондент Aysor.аm побеседовал с аналитиком Арпине Меликян.
«Действия, произошедшие во время Апрельской войны, конечно, необходимо изучить и представить обществу действительность. Есть вопросы, которые нуждаются в выяснении. Однако есть определенная обеспокоенность в связи деятельностью комиссии.
Во-первых, эта обеспокоенность связана с вовлеченными в комиссию людьми: насколько они владеют военным делом и смогут ли провести объективное и многостороннее расследование. Цель следственной комиссии – изучить обстоятельства военных действий. В данном контексте следует отметить, что в комиссии есть такие люди, и их немало, которые вообще далеки от того, чтобы называться военным экспертом. В их числе – бывшие инспектора Дорожной полиции, товаровед, член Аппарата министерства охраны природы, бывший начальник отдела людских ресурсов и т.д. В условиях наличия подобных членов следственной комиссии говорить об объективном и многостороннем расследовании, на мой взгляд, не к месту», - сказала Арпине Меликян.
По мнению аналитика, довольно тревожным является также то, что создание следственной комиссии может содержать в себе политический подтекст.
«Не исключается, что составленное комиссией заключение попытаются целенаправленно использовать в армии против тех, кто считается так называемым «контрреволюционером». Комиссия по изучению обстоятельств Апрельской войны может стать инструментом для оказания давления на руководство Вооруженных сил Армении и Арцаха, что опасно в том смысле, что приведет к негативным последствиям в первую очередь для боеспособности армии.
Причиной подобной обеспокоенности, пожалуй, стало заявление председателя комиссии Андраника Кочаряна о том, что "будут разоблачения, в направлении которых должны быть приняты жесткие решения". Это заявление уже содержит в себе политический подтекст», - отметила эксперт.
«Парламент – это политический орган, а для изучения военных действий во время Апрельской войны и их правильного представления общественности необходимо иметь группу профессиональных экспертов в военной сфере», - добавила Арпине Меликян.