ԵԱՏՄ-ում առայժմ միասնական շուկաները չեն կայացել. Միքայել Մելքումյան
ԵԱՏՄ-ում առայժմ միասնական շուկաները չեն կայացել, ԱԺ-ում «ՀՀ նախագահության տարին ԵԱՏՄ-ում. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» թեմայով լսումների ժամանակ ասաց ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը
«Առայժմ միասնական շուկաները չեն կայացել, սա այն է, ինչին մենք ձգտում էինք: Կան պայմանավորվածություններ, բայց այս գործընթացն իր տեմպերով և բովանդակությամբ ավելի արագ կարող է տեղի ունենալ», - ասաց Մելքումյանը:
Վերջինս ընդգծեց, որ օրենքների ներդաշնակեցումը ԵԱՏՄ երկերներում դանդաղ է ընթանում՝ նշելով, որ անձամբ նամակ է հղել վարչապետին ԵԱՏՄ խորհրդարանական վեհաժողով ստեղծելու համար, որը կզբաղվի օրենքների ներդաշնակեցմամբ:
Իր խոսքում Մելքումյանը նաև կարևորեց Իրանի կողմից այսօր ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի համաձայնագրի վավերացումը՝ նկատելով, որ Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացման համար մեծ պոտենցիալ կա:

В ЕАЭС пока не состоялись единые рынки – Микаел Мелкумян
В Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) пока не состоялись единые рынки, заявил сегодня в Национальном Собрании Армении председатель постоянной парламентской комиссии по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции Микаел Мелкумян во время слушаний по теме «Год председательства Армении в ЕАЭС: вызовы и возможности».
«Пока единые рынки не состоялись, это то, к чему мы стремимся. Есть договоренности, но этот процесс по своим темпам и содержанию может проходить быстрее», - сказал Микаел Мелкумян.
Он подчеркнул, что гармонизация законодательства в странах-членах ЕАЭС идет медленно, отметив, что лично направил премьер-министру письмо о создании Парламентской ассамблеи ЕАЭС, которая займется процессом гармонизации.
Микаел Мелкумян также подчеркнул важность ратификации Ираном временного соглашения о создании зоны свободной торговли ЕАЭС – Иран, отметив, что для развития отношений с Ираном существует большой потенциал.
«Надеемся, что через три года мы окончательно перейдем к режиму свободной торговли», - добавил Микаел Мелкумян.