Ղազախստանում անօրինական ակցիաներին մասնակցելու համար մոտ 700 մարդ է ձերբակալվել
Ղազախստանի իրավապահ մարմինները հունիսի 9-10-ին մոտ  700 մարդ  են բերման ենթարկել չարտոնված ակցիաներին մասնակցելու համար,  լրագրողներին հայտնել է Ղազախստանի ՆԳՆ  մամուլի ծառայության ղեկավար Նուրդիլդա Օրազը:
«Առաջին օրը 500 մարդ էր ձերբակալվել հանրահավաքների ժամանակ: Երկրորդ օրը մոտ  200 մարդ տեղափոխվել էր ոստիկանություն»,-  ասել է  Օրազը:
Ըստ նրա՝  երկու օրվա ընթացքում մոտ 500 մարդ է ենթարկվել վարչական պատասխանատվության: Ինչպես նշել են ՆԳՆ-ում, Նուր Սուլթան և Ալմաթի քաղաքներում դատարանի կողմից արգելված «Ղազախստանի ժողովրդավարական ընտրությունը» ծայրահեղական կազմակերպության ակտhվ կողմնակիցները հունիսի 9-ին և 10-ին «անօրինական հանրահավաքներ են կազմակերպել ընտրությունների ժամանակ հասարակական իրադրությունն ապակայունացնելու համար»:

Полиция задержала порядка 700 человек за участие в незаконных акциях в Казахстане
Правоохранительные органы Казахстана задержали около 700 человек за участие в несанкционированных акциях 9 и 10 июня. Об этом во вторник сообщил журналистам руководитель пресс-службы МВД Казахстана Нурдильда Ораз.
"В первый день было 500 задержанных во время митингов. В второй день около 200 человек были доставлены в полицию", - рассказал Ораз. По его словам, за два дня порядка 550 человек привлекли к административной ответственности.
Как отметили в МВД, в городах Нур-Султане и Алма-Ате активными сторонниками запрещенной судом экстремистской организации "Демократический выбор Казахстана" 9 и 10 июня были организованы "незаконные митинги для дестабилизации общественной ситуации во время выборов".