Հոնկոնգում ցուցարարներն առաջին հաջողությանն են հասել
Հոնկոգնում շարունակվում են բողոքի ակցիաներն ընդդեմ  օրեսնդրությունը փոխելու կառավարության ծրագրերի, որոնց արդյունքում հնարավոր կլինի ենթադրյալ իրավախախտներին արտահանձնել Չինաստան:
Երկուշաբթի հարյուրավոր ակտիվիստներ հավաքվել են հատուկ վարչական գոտու կառավարական թաղամասում, մինչդեռ կառավարությունը պատրաստվում էր համապատասխան օրինագծի քննարկմանը: Արդյունքում կառավարությունը ստիպված եղավ հետաձգել քննարկումը:
Զուհագեռաբար ցուցարարները փորձել են փակել տարածաշրջանի երկու առանցքային մայրուղիները, հայտնում է Deutsche Welle-ն՝ հղում անելով  Reuters-ին:
Հակակառավարական ցույցերը Հոնկոնգում սկսվել են հունիսի 9-ին: Ըստ կազմակերպիչների, ցույցերի մեկնարկից ի վեր նախկին բրիտանական գաղութի փողոցներ է դուրս եկել ավելի քան 1 մլն մարդ: Ոստիկանությունը խոսում է 240 հազար  ցուցարարի մասին:
Տարբեր միջազգային իրավապաշտպան խմբեր պարբերաբար հայտարարել են, որ իրենց տվյալներով, Չինաստանում չկա անկախ արդարադատություն, քանի որ դատարաններն իշխող Կոմունիստական կուսակցության հսկողության տակ են: Բացի այդ, Չինաստանում բազմաթիվ են անհիմն ձերբակալությունները, իսկ կասկածյալների հանդեպ կիրառվում են կտտանքներ, պնդում են իրավապաշտպանները:

В Гонконге протестующие добились первого успеха
В Гонконге не утихают протесты против планов правительства изменить законодательство таким образом, чтобы стала возможной выдача предполагаемых правонарушителей по запросу властей Китая. В среду, 12 июня, сотни активистов собрались в правительственном квартале особой административной зоны, в то время как кабинет готовился к обсуждению соответствующего законопроекта. В итоге правительство вынуждено было перенести обсуждение законопроекта.
Параллельно демонстранты предприняли попытку перекрыть две ключевые трассы в регионе, сообщает информагентство Reuters.
Антиправительственные демонстрации не утихают в Гонконге с 9 июня. По словам организаторов протестов, с их начала на улицы бывшей британской колонии вышло уже около миллиона человек. Полиция говорит о 240 тысячах демонстрантов.
Различные международные правозащитные группы не раз заявляли о том, что, по их данным, в Китае не существует независимого правосудия, так как суды находятся под контролем правящей Коммунистической партии.
Кроме того, в КНР нередко проводятся беспочвенные аресты, а по отношению к подозреваемым применяются пытки, утверждают правозащитники.