Հայկ Ալումյանը հայտարարեց ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի հայցից հրաժարվելու մասին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործով այսօրվա դատական նիստում Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը բանավոր կերպով հայտարարեց հայցից հրաժարվելու մասին:
Հայկ Ալումյանը պատասխանող կողմին դիմելով ասաց, եթե պատասխանողի ներկայացուցիչը կհայտարարի աներկբա, որ քննարկվող հայտարարությունն անելով Նիկոլ Փաշինյանը նկատի չի ունեցել Ռոբերտ Քոչարյանին, ապա հայցվոր կողմը պատրաստ է հրաժարվել հայցից: Միևնույն ժամանակ Հայկ Ալումյանը դատարանից ժամանակ խնդրեց հայցից հրաժարվելու վերաբերյալ դիմումը գրավոր ներկայացնելու համար:
Պատասխանող կողմի ներկայացուցիչ Գևորգ Գյոզալյանն իր վստահորդի անունից լիազորված լինելով աներկբա ասաց․
«Այդ արտահայտությունը, որն արվել է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից վերաբերվել է Սահմանադրաիրավական նորմի մեկնաբանությանը և միանշանակ չի վերաբերել պարոն Քոչարյանին»:
Դատական նիստը հետաձգվեց և նշանակվեց հունիսի 13֊ին՝ ժամը 14:00-ին:
Հիշեցնենք, որ հայցի առարկան է՝ պարտավորեցնել պատասխանող Նիկոլ Փաշինյանին հրապարակային ներողություն խնդրել հետևյալ արտահայտության համար․
«Ասում է անձեռնմխելի է, ի՞նչ է նշանակում անձեռնմխելի է, այսինքն կարելի է մարդկանց սպանությունը կազմակերպել և ասել անձեռնմխելի եմ: Այդ որտե՞ղ է այդպես գրված»:

Айк Алумян заявил об отказе от иска против Никола Пашиняна
Представитель второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян сегодня на судебном заседании по гражданскому иску второго президента Армении Роберта Кочаряна против премьер-министра Армении Никола Пашиняна заявил, что отказывается от иска.
Обратившись к стороне ответчика, Айк Алумян отметил, что если представитель ответчика безусловно признает, что в обсуждаемом заявлении Никол Пашинян не имел в виду Роберта Кочаряна, то сторона истца откажется от иска. В то же время Айк Алумян потребовал от суда время для подачи письменного отказа от иска.
Представитель ответчика Геворк Гезалян, уполномоченный представлять интересы доверителя, заявил, что безусловно признает требования истца.
«Заявление, которое сделал Никол Пашинян, касалось интерпретации конституционно-правовой нормы и однозначно не относилось к господину Кочаряну», - сказал он.
Судебное заседание было отложено и назначено на 13 июня, в 14:00.
Напомним, представитель Роберта Кочаряна Айк Алумян в исковом заявлении требовал принудить Никола Пашиняна принести публичное извинение за следующее высказывание: «Говорят, он неприкосновенен. Что значит, неприкосновенен. То есть, можно организовать убийство людей и сказать: я неприкосновенен? Где это написано...».