«Հրապարակ». Ինչո՞ւ է Գագիկ Բեգլարյանը Քննչական կոմիտեի դեպոզիտային հաշվին վճարել 200 մլն դրամ, եթե որպես մեղադրյալ ներգրավված չէ
13/06/2019 09:32
«Հրապարակ» թերթը գրում է. ««Հյուսիս-հարավ» ծրագրի մասով հարուցված քրգործի շրջանակներում տրանսպորտի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանն անցած շաբաթ՝ որպես պատճառված վնասները հատուցելու երաշխիք, Քննչական կոմիտեի դեպոզիտային հաշվին է վճարել 200 մլն դրամ:
Սակայն նա որպես մեղադրյալ ներգրավված չէ, ասֆալտապատման աշխատանքներ իրականացնող ենթակապալառու ընկերության տնօրենի դեմ է մեղադրանքը։ Խոսքը «ՏերՀայրապետյանշին»-ի մասին է, որն իրականացրել է ծրագրի Տրանշ 1-ինի (Երևան-Արտաշատ և Երևան-Աշտարակ) որոշ հատվածների կառուցումը։ Ընկերությանը մեղադրում են ցածրորակ աշխատանք իրականացնելու մեջ։
Բացի այդ, նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ընկերությունը խուսափել է առանձնապես խոշոր չափերի հարկեր վճարելուց՝ պետությանը պատճառելով վնաս՝ մոտ 24 միլիարդ դրամի։ Ըստ տեղեկությունների՝ ընկերությունը փաստացի այլ տնօրեն է ունեցել, բայց Բեգլարյանն ինքնակամ մուծել է ընկերության փոխարեն։ Նա խոստացել է քիչ-քիչ մարել պետությանը պատճառած վնասը»:

«Грапарак»: Почему Гагик Бегларян внес на депозитный счет СК Армении 200 млн. драмов, если не привлечен в качестве обвиняемого
Газета «Грапарак» пишет, что в рамках возбужденного уголовного дела по программе транспортного коридора «Север – Юг» бывший министр транспорта Гагик Бегларян на прошлой неделе в качестве гарантии возмещения нанесенного ущерба внес на депозитный счет Следственного комитета 200 млн. драмов.
«Однако он не привлечен в качестве обвиняемого, обвинение предъявлено директору выполнявшей работы по асфальтированию компании – субподрядчика. Речь идет о компании «ТерАйрапетяншин», которая осуществляла строительство некоторых участков Транша 1 программы (Ереван – Арташат и Ереван – Аштарак). Компанию обвиняют в выполнении низкокачественных работ.
Кроме того, в ходе предварительного следствия получены данные, что компания уклонилась от уплаты налогов в крупном размере – нанеся государству ущерб в размере около 24 млрд. драмов. По сведениям, директором компании фактически является другой человек, однако Бегларян добровольно заплатил за компанию. Он обещал постепенно погасить причиненный государству ущерб», - пишет газета.