Ապրիլյան պատերազմի մասին ՊՆ-ն ուսումնասիրություն կատարել է, որը կտրամադրվի ԱԺ հանձնաժողովին. Դավիթ Տոնոյան
13/06/2019 11:17
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի համոզմամբ, եթե հանրային պահանջ կար, ապա պետք էր ստեղծել 2016-ի ապրիլյան դեպքերն ուսումնասիրող հանձնաժողով։
«Եթե հանրությանը կբավարարեն այն պատասխանները, որոնք կլինեն այդ հանձնաժողովի ուսումնասիրության արդյունքում, իհարկե, լավ է։ Բոլոր այն հարցերը, իմիջիայլոց նաև այն հարցերը, որոնք առաջացել են հակառակորդի տեղեկատվական գործողությունների արդյունքում, դրանք կփարատվեն», - այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Տոնոյանը։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ պաշտպանության նախարարն ասաց, որ Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի մատնանշած ուսումնասիրությունը կա, նախարարությունում են ու կտրամադրվեն հանձնաժողովին։
«Դա մասնագիտական վերլուծություն է, որը հանրության համար բաց չէ։ Դա կտրամադրվի հանձնաժողովին», - հավելեց նախարարը։
Սեյրան Օհանյանը այս ուսումնասիրության մասին խոսել էր լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում՝ ընդգծելով, որ ապրիլյան պատերազմի հետ կապված ուսումնասիրություններ արդեն կատարվել էին և խորհրդարանական հանձնաժողով ստեղծելու կարիք չկար։
Նշենք, որ այսօր նախարարը խորհրդարանում էր և Պաշտպանության, անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում ներկայացնում էր ՊՆ 2018-ի բյուջեի կատարողականը։

Defense Ministry studied circumstances of 2016 April war, to present it to ad hoc committee: minister
13/06/2019 11:30
Armenia’s Defense Minister Davit Tonoyan believes that the creation of ad hoc committee for studying April war circumstances was right if there was a public demand.
“If the public is satisfied with the answers to be given as a result of works of the committee, of course it is fine. All the questions will find answers,” Tonoyan told the reporters today.
In response to the question of reporter, the defense minister said that the study of the ex defense minister Seyran Ohanyan exists and will be provided to the committee.
“It is professional analysis not available for public. It will be provided to the committee,” Tonoyan said.
Seyran Ohanyan said about the analysis in one of his interviews, stressing that all the studies relating to April war have been conducted and there was no need to create parliamentary ad hoc committee.
The defense minister was in the National Assembly today briefing to the Defense, Security Affairs Standing Committee on 2018 budget implementation.