«Քոչարյանն ընդդեմ Փաշինյանի» գործով Փաշինյանը պահանջում է 650 հազար դրամ փոխհատուցում. Որոշումը կհրապարակվի հունիսի 24-ին
13/06/2019 14:52
Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատական նիստում ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանն ամբողջությամբ հրաժարվեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ ներկայացված քաղաքացիական հայցից՝ հրապարակային ներողություն խնդրելուն պարտավորեցնելու վերաբերյալ։
Սակայն պատասխանող կողմը՝ վարչապետի փաստաբան Գևորգ Գյոզալյանը, Քոչարյանի ներկայացուցչին ուղղված փոխհատուցման պահանջ ներկայացրեց՝ 650 հազար դրամի չափով։
«Այս հայցը ներկայացնելն անիմաստ էր։ Իմ վստահորդը, բնականաբար, կատարել էր ծախսեր, ինչպես բոլորդ գիտեք, իմ վստահորդի եկամտի աղբյուրն իր աշխատավարձն է և որպեսզի կանխվեն հետագա անհիմն հայցերը իմ վստահորդի դեմ, ապա այո՛, մենք հետամուտ ենք լինում, որ այդ հարցը լուծվի։ Այն մարդիկ, ովքեր իմ վստահորդի դեմ անհիմն հայցեր կներկայացնեն, դրա դիմաց պետք է վճարեն», - նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Փաշինյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Գևորգ Գյոզալյանը։
Դատական նիստում Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը հայտարարել էր, որ գումարի այդ չափը ողջամիտ չէ։ Այս կապակցությամբ Գյոզալյանն ասաց, որ համաձայն չէ ու ավելացրեց.
«Իմ վստահորդը ծախսեր է արել՝ վճարելով «Գյոզալյան և ընկերներ» փաստաբանական գրասենյակին՝ իրավաբանական բնույթի ծառայություններ ստանալու համար։ Այդ ծառայությունները մատուցվել են»։
«Ես մյուս կողմի դատական ծախսերի չափը համարեցի ոչ ողջամիտ՝ նկատի ունենալով, որ այս դատավարությունը տեղի չի ունեցել։ Եթե այս դատավարությունը տեղի ունենար ու տևեր բավական երկար ժամկետ, ես էլ իմ հերթին դատական ծախսեր կներկայացնեի ու դա կլիներ ողջամիտ», - իր հերթին ասաց Հայկ Ալումյանը։
Այս կապակցությամբ դատարանը որոշումը կհրապարակի հունիսի 24-ին։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը հայց էր ներկայացրել դատարան, որի առարկան էր՝ պարտավորեցնել պատասխանող Նիկոլ Փաշինյանին հրապարակային ներողություն խնդրել հետևյալ արտահայտության համար․
«Ասում է անձեռնմխելի է, ի՞նչ է նշանակում անձեռնմխելի է, այսինքն կարելի է մարդկանց սպանությունը կազմակել և ասել անձեռնմխելի եմ: Այդ որտե՞ղ է այդպես գրված»:
Երեկվա դատական նիստում Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Գևորգ Գյոզալյանը հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի արված հայտարարությունները ուղղված չեն եղել Ռոբերտ Քոչարյանին.
«Նիկոլ Փաշինյանի կողմից արված այդ արտահայտությունը վերաբերել է սահմանադրաիրավական նորմի մեկնաբանությանը և,  միանշանակ, չի վերաբերել պարոն Քոչարյանին»:

Nikol Pashinyan demands 650,000 AMD compensation in sidelines of “Kocharyan against Pashinyan” lawsuit, decision to be published on June 24
13/06/2019 15:15
Lawyer of Armenia’s second president Hayk Alumyan stated today at the hearing of Robert Kocharyan’s lawsuit against Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan that they completely withdraw the lawsuit demanding public apology from Pashinyan.
The other side though, Prime Minister’s lawyer Gevorg Gyozalyan stated about their demand of compensation totaling 650,000 AMD.
“This lawsuit was senseless. My client naturally has made payments, and as you all know, his only income is his salary. To avoid from all future ungrounded lawsuits against my client, we will pursue the solution of the issue. Those people who will file groundless lawsuits against my client will pay for it,” lawyer Gevorg Gyozalyan told the reporters after the court hearing.
Alumyan described the sum unreasonable.
“My client has made payments, he paid to “Gyozalyan and friends” company for legal services and received these services,” PM’s lawyer said.
The court will publish decision over the demand on June 24.
Robert Kocharyan’s representative Hayk Alumyan filed lawsuit against Armenia’s PM Nikol Pashinyan and demanded public apology for the following phrase,
“He says he is immune, what does it mean? Can you organize murder of people and say that I am immune? Where is it written so?”
At yesterday’s court hearing lawyer Gevorg Gyozalyan stated that Pashinyan’s statement was not addressed to Robert Kocharyan.
“The phrase made by Nikol Pashinyan related to how the constitutional-legal norm is being commented and not to Mr Kocharyan,” Gyozalyan said.