Միանշանակ, պետական համակարգում աշխատավարձերը պետք է բարձրանան. Հակոբ Արշակյան
Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի տրանշ 2-ի մասով ունենք աշխատանքների դադարեցում. շինարարի հետ բանակցություններ են ընթանում, որպեսզի վեճին լուծում գտնվի, կառավարության այսօրվա նիստից հետո լրագրողների հետ զույցում ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը։
«Տրանշ 3-ի մասով չինական կողմի հետ աշխատանքներ են ընթանում։ Որոշակի հապաղումներ կան՝ կապված նախկինում տեղի ունեցած խնդիրների հետ։ Այս պահին ճանապարհի շինարարությունն իրականացվում է», - ասաց նա։
Հակոբ Արշակյանը տեղեկացրեց, որ իրենք այս պահին իրավական առումով հնարավորություն են ստացել ռազմաարդյունաբերական պետական կոմիտեի հետ մշակելու այն ներդրումային  ծրագրերը, որոնք ուղղված են թե՛ ռազմական միավորների արդիականացմանը, թե՛ նոր զինատեսակների ստեղծմանը, և թե՛ գոյություն ունեցող զինատեսակների արդիականացմանը։
«Կառավարության առաջնահերթությունն է, որպեսզի Հայաստանը դառնա բարձր տեխնոլոգիական ռազմարադյունաբերական արտադրող և արտահանող երկիր», - ասաց Հակոբ Արշակյանը։
Նախարարն անդրադարձավ նաև պետական համակարգի աշխատողների աշխատավարձերի թեմային՝ նկատելով, որ դրանք վերանայման կարիք ունեն։
«Այո, քննարկումներ տեղի են ունենում։ Կարծում եմ, որ առաջիկայում կոնկրետ հայտարարություններ կլինեն։ Միանշանակ, պետական համակարգում աշխատավարձերը պետք է բարձրանան», - ասաց Արշակյանը։

Works of the Tranche-2 of North-South highway have been stopped, negotiations are being held with the constructor company to give solution to the dispute, high technological industry minister Hakob Arshakyan told the reporters today.
“As to Tranche-3, works are being carried out with the Chinese side. Some delays occur due to issues registered previously. As of the moment, the construction of the road is in process,” he said.
Hakob Arshakyan said that they have received legal opportunity to work out investment programs with military-industrial state committee addressed at upgrading military units, creation of new weaponry.
“Government’s priority is to make Armenia a country producing and exporting high technological military industrial products,” Arshakyan said.
The minister also referred to the issue of salaries of state system employees, noting that they need to be reviewed.
“Discussions are taking place. I think soon concrete statements will be made. Definitely, the salaries in the state system must be raised,” Arshakyan stressed.