Huawei-ում գործարկել են Hongmeng օպերացիոն համակարգ
Չինաստանի Huawei ընկերությունը գտնվում է Hongmeng (Հունմեն) գործառական համակարգի գործարկման գործընթացում՝ այն Android օպերացիոն համակարգի փոխարեն իր ապարատներում տեղակայելու համար: Այս մասին Reuters գործակալությանը հայտարարել է ընկերության փոխնախագահ Էնդրյու Ուիլյամսոնը:
Նրա խոսքով՝ սեփական գործառական համակարգի գործարկման գործընթացը կարող է տևել մի քանի ամիս, իսկ Huawei-ը մտադիր է գրանցել այդ համակարգի մակնիշը, որն այժմ թեստավորվում է Չինաստանում:
Միացյալ նահանգների առևտրի նախարարությունը մայիսի կեսերին Huawei-ը մտցրել է սև ցուցակ, ինչը փակում է ամերիկյան արտադրողների բաղադրիչներ և տեխնոլոգիաներ գնելու ուղին:

В Huawei рассказали о запуске операционной системы Hongmeng
Китайская компания Huawei находится в процессе запуска операционной системы Hongmeng (Хунмэн) для установки ее на своих аппаратах вместо ОС Android, заявил агентству Рейтер вице-президент компании Эндрю Уильямсон.
По его словам, процесс запуска собственной "операционки" может занять несколько месяцев, а Huawei намерен зарегистрировать марку этой системы, которая сейчас тестируется в КНР.
Министерство торговли США в середине мая внесло Huawei в черный список, который перекрывает компании путь к покупке компонентов и технологий американских производителей. Huawei запрещено вести дела с американским бизнесом без соответствующих лицензий.