Վատանալու է աշխատանք ունեցող, բայց աղքատների սոցիալական վիճակը, ո՞վ պետք է մտածի գլխներում աղքատություն չունեցողների մասին. Արմեն Գրիգորյան
15/06/2019 11:26
Խորհրդարանը հունիսի 7-ի արտահերթ նիստում քննարկեց ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը, որով կառավարությունն առաջարկում է 2 տոկոսային կետով նվազեցնել շահութահարկի դրույքաչափը և ներդնել եկամտային հարկի մեկ միասնական դրույքաչափ` 2020 թվականի հունվարի 1-ից սահմանելով 23 տոկոս, այնուհետև եկամտային հարկի դրույքաչափը մինչև 2023 թվականը աստիճանաբար նվազեցնել մինչև 20 տոկոս:
Նշվել է, որ նախագծով ավելացված արժեքի հարկի բարձրացում չի նախատեսվում, քանի որ այդ հարկատեսակի բարձրացումն ուղղակիորեն մեծացնում է աղքատությունը: Փոխարենը կառավարությունն առաջարկում է որոշ ապրանքատեսակների համար բարձրացնել ակցիզային դրույքաչափերը, քանի որ գործող համակարգն, ըստ կառավարության, մի շարք բացասական կողմեր ունի:
Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների  թեմայի շուրջ Aysor.am-ը զրուցել է ՀՅԴ Էկոնոմիկա և ֆինանսներ հանձնախմբի նախագահ, տնտեսագետ Արմեն Գրիգորյանի հետ։
Ըստ Ձեզ, ի՞նչ նպատակ է հետապնդում այս փոփոխությունը և որքանո՞վ է փաստարկված։
- Այո՛, Դուք ճիշտ նշեցիք, Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծն արդեն անցել է առաջին ընթերցումը: Կիրառվում է մի հիմնարար մոտեցում, այն է՝ ուղղակի հարկերը պակացեսնելով զուգահեռ ավելացվեն անուղղակի հարկերը, տվյալ դեպքում ակցիզային հարկը՝ դրանց հավաքագրումը բիզնեսից տեղափոխելով սպառման դաշտ:
Իշխանության ներկայացուցիչները հիմա կարող են հակադարձել, որ ներդրվում է գույքահարկի պրոգրեսիվ համակարգ, ինչը նույնպես ուղղակի հարկ է, բայց, այնուամենայնիվ, բարձր արժեքի գույք ունեն հարուստները, իսկ բարձրացված ակցիզային հարկով սպառման ենթակա ապրանքները սպառում են բոլորը:
Ձեր նշած տարեթվին՝ 2023 թվականին, օղու ակցիզային հարկն այս պահին գործող դրույքաչափից ավելի կլինի 2595 դրամով կամ 3.11 անգամ, 50%-ով կբարձրանա գինու ակցիզային հարկը և այլն: Եվ առհասարակ, եկամտային հարկի համահարթեցման հաջողված օրինակ չկա, իսկ ձախողված օրինակները բազմաթիվ են: Հարկային օրենսգիրքը չի կատարում իր ֆունկցիաներից մեկը, դա եկամուտների վերաբաշխումն է, չի նպաստում սոցիալական համերաշխությանը, չի գնահատվում սոցիալական բաղադրիչի տեսանկյունից: Այս օրինագծով իշխանությունը հրաժարվում է իր պոզիտիվ պարտականություններից և իր իսկ կողմից հռչակած ներառական տնտեսական կարգից՝ արմատավորելով կոշտ հետադիմական նեոլիբերալ տնտեսական կարգ:
Առաջարկվում է նաև եկամտային հարկի համահարթեցման մոդել։ Ի՞նչ հետևանք այն կարող է ունենալ և արդյոք այս մոդելն արտացոլու՞մ է հասարակության ակնկալիքներն ու պահանջները:
- Բնականաբար, չի կարող բավարարել հասարակության սպասելիքները, իսկ սպասելիքները շատ մեծ են: Եկամտային հարկի համահարթեցման արդյունքում պետական բյուջեի մուտքերի կրճատումը նախատեսվում է փոխհատուցել անուղղակի հարկերի ավելացմամբ: Սա էլ անխուսափելիորեն կհանգեցնի գնողունակության անկման: Եթե համահարթ հարկման համակարգը ներդրվի, հետո դրանից ձերբազատվելը կդառնա մի նոր բարդություն: Եկամտային հարկի տոկոսադրույքի իջեցմանը զուգահեռ վերականգնվելու է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի 2.5%-ը և նորից դառնալու է 5%, ինչի իջեցումը վերջին շրջանում բերվում էր, որպես աշխատավարձի բարձրացման գործիք: Հարցն այն է, որ եկամտային հարկի համահարթեցմամբ բարելավվում է միայն բարձր եկամուտ ունեցողների վիճակը, իսկ ցածր եկամուտ ունեցող մեր քաղաքացիների (մոտ՝ 71.4%) սոցիալական վիճակն ավելի է վատանում: Վատանալու է աշխատանք ունեցող, բայց աղքատների սոցիալական վիճակը, հիմա այս մարդիկ աշխատանք ունեն, վեր են կացել և քայլում են, գլխներում էլ աղքատություն չկա, բայց աղքատ են, իսկ նրանց մասին ո՞վ պետք է մտածի: Ի վերջո, այս օրինագիծը հակասում է նաև ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված սոցիալական և շուկայական տնտեսական համակարգ ունենալու պահանջին: Պետք էր գնալ պրոգրեսիվ հարկման համակարգի բարելավման ճանապարհով:

Армен Григорян: Кто должен подумать о тех, кто избавился от «бедности» в своей голове?
Парламент Армении на внеочередном заседании 7 июня обсуждал проект о внесении изменений в Налоговый кодекс Армении, согласно которому правительство предлагает снизить на 2 процентных пункта ставку налога на прибыль и внедрить единую ставку подоходного налога, установив с 1-го января 2020 года 23 процента. Затем до 2023 года ставка подоходного налога будет постепенно понижена до 20 процентов.
Отмечается, что согласно представленным изменениям не предусматривается повышения налога на добавленную стоимость, поскольку повышение ставки НДС напрямую влияет на увеличение инфляции, рост уровня бедности. Вместо этого правительство предлагает повысить акцизный налог на определенные виды товаров, поскольку действующая система имеет ряд отрицательных сторон.
Корреспондент Aysor.am побеседовал о предлангаемых изменениях в Налоговый кодекс с руководителем комитета АРФ «Дашнакцутюн» по экономике и финансам, экономистом Арменом Григоряном.
- Какую цель, на Ваш взгляд, преследуют эти изменения и насколько они обоснованы?
- Да, Вы правильно отметили, проект поправок в Налоговый кодекс уже прошел первое чтение. Применяется один основной подход, в частности – снижая прямые налоги параллельно увеличивать косвенные налоги, в данном случае акцизный налог, перенося налоговую нагрузку с бизнеса на потребителей.
Представители власти сейчас могут возразить, что внедряется прогрессивная система налога на имущество, который также является прямым налогом, однако, тем не менее, дорогим имуществом владеют богатые, а товарами, которые облагаются повышенным акцизным налогом, пользуются все.
В отмеченный Вами 2023 год акцизный налог на водку будет больше действующего в данный момент на 2595 драмов или в 3.11 раз, на 50% повысится акциз на вино и т.д. И вообще, удачного примера выравнивания подоходного налога нет, а неудавшихся – множество. Налоговый кодекс не выполняет одну из своих функций – распределения доходов, не способствует социальной солидарности, не оценивается с точки зрении социальной составляющей. Этим законопроектом власти отказываются от своих позитивных обязанностей и провозглашенной ими же прикладной экономики, внедряя жесткую регрессивную модель и неолиберализм.
- Предлагается также модель выравнивания подоходного налога. Какие последствия это может иметь и отражает ли эта модель ожидания и требования общества?
- Естественно нет, она не может удовлетворить ожидания общества, а эти ожидания очень высокие. Сокращение бюджетных поступлений в результате выравнивания подоходного налога предусматривается компенсировать за счет увеличения косвенных налогов. Это неизбежно приведет к падению покупательной способности. Если будет внедрена выровненная система налогообложения, избавиться потом от нее будет очень сложно.
Параллельно со снижением ставки подоходного налога будут восстановлены 2.5% обязательной накопительной пенсионной системы, и взнос снова достигнет 5%, снижение которого в последний период отмечалось как инструмент повышения зарплаты.
Вопрос в том, что от выравнивания подоходного налога улучшится только положение тех, кто имеет высокий доход, а социальное положение граждан с низким доходом (около 71.4%) ухудшиться. Ухудшится социальное положение тех, кто имеет работу, но беден. Сейчас у этих людей есть работа, они встали и шагают, избавились от «бедности» в своей голове, но бедные. А кто должен подумать о них?
В конце концов, этот законопроект противоречит также закрепленному в Конституции республики требованию иметь социальную и рыночную экономическую систему. Нужно было идти по пути улучшения системы прогрессивного налогообложения.