Խրամատներից դուրս գալու ժամանակը. Միքայել Մինասյան. 168.am
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը հեղինակային հոդված է հրապարակել www.168.am կայքում, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև։
«Հայ կանայք կարող են հայհոյել ու այն էլ՝ ինչպես. վերջին մեկ տարվա ընթացքում սոցիալական ցանցերից, հավանաբար, այս բացահայտումն է ամենամեծ անակնկալը։ Ու խոսքն իրական հայ կանանց մասին է՝ ապրող Հայաստանում և Հայաստանից դուրս։ Շոկայինը, իհարկե, փոխադարձ անհանդուրժողականության այն մակարդակն է, որի պատճառով այսօր անհնար է անցկացնել որևէ հանրային քննարկում։
Սա, անշուշտ, գլոբալ երևույթ է և սկիզբ է առել ոչ հիմա, այլ աստիճանաբար է թափ հավաքել։ Ամերիկյան Pew ինստիտուտը 2015 թվականին հարցում անցկացրեց այն մասին, թե մարդիկ կարո՞ղ են հրապարակային գրառում անել, եթե դա, հնարավոր է՝ վիրավորի այլ խմբի։ Եվ ամբողջ աշխարհում հարցվածների 35 տոկոսը դրական էր պատասխանել։ Այսինքն՝ յուրաքանչյուր երրորդը կարծում է, որ նորմալ է. սոցցանցերում կարելի է գրել մի բան՝ հաստատ իմանալով, որ այն կարող է վիրավորել այլ մարդու։ Հաշվի առնելով բևեռացող քաղաքականությունն աշխարհում և մեր երկրում՝ պատահական չէ, որ 2015-ից այս կողմ նման մարդկանց թիվն ու գրառումների ագրեսիվությունն աճել են։
Երկփեղկված, բևեռացած ու թշնամացած հասարակությունը մի կողմից՝ չափազանց կանխատեսելի է, մյուս կողմից՝ չափազանց խոցելի։ Հասարակությունները նախքան արտաքին թշնամուն պարտվելը՝ նախ ներքուստ են թշնամացել, բախվել ու թուլացել։ Դրա պատմական նախադեպերը շատ են՝ սկսած Հռոմեական Կայսրությունից մինչև մեր օրերը։
Որպեսզի հասկանաս, թե ինչպիսի հասարակության հետ գործ ունես, ուսումնասիրիր նրա քաղաքական բարդույթները։ Այդ իմաստով մեզանում միջնադարյան բարքեր են.
•    Իշխանություն-ընդդիմություն պայքարի նպատակը միմյանց ոչնչացնելն է քաղաքականապես ու բարոյապես։ Եթե չես հայհոյում, մրցակցիդ չես ոչնչացնում, ապա ո՛չ իրական իշխանություն ես, ո՛չ էլ իրական ընդդիմություն։
•    Արտաքին աշխարհի հետ հարաբերությունների մասին դիսկուրսն անիրականանալի երազանքներից կամ իրականությունից կտրված պատկերացումներից այն կողմ չի անցնում: Իսկ Հայաստանի շահերն առաջ տանելու մասին գաղափար առաջարկողը միանգամից դառնում է ռուսամետ, արևմտամետ, կա՛մ մեկ այլ մետ:
•    Արցախի հարցում սահմանին Ադրբեջանն է, բայց խրամատները փորել ենք մեր ներսում։ Խրամատներում են խաղաղության ու պատերազմի կուսակցությունները, հայրենասերներ ու դավաճաններ, հայրենասերներ ու էլ ավելի հայրենասերներ, դավաճաններ ու էլ ավելի դավաճաններ, զիջողականներ ու ոչմիթիզականներ։
Հասարակությունը բևեռացած է, հանրային գնահատականները՝ ծայրահեղացված։
•    Մեր երկրում հերոս ես կամ հանցագործ։
•    Մեր երկրում իշխանությունը միշտ ճիշտ է կամ միշտ սխալ։
•    Մեր երկրում ընդդիմությունը պետք է լինի բանտում կամ ծախու։
•    Մեր երկրում սիրելի արվեստագետը հետմահու է կամ արտասահմանում։
•    Մեր երկրում գործարարը բարերար է կամ օլիգարխ։
Օլիգարխների մասին։ Մենք հերոսացնում ենք Հայաստանից դուրս մեծ կարողություն ունեցող մեր հայրենակցին, բայց հայրենական արտադրողին կամ գործարարին կոչում ենք ներքին թշնամի, «ժողովրդի արյունը ծծող»։ Սոցիալական արդարության առավել արդյունավետ մեխանիզմ որոնելու փոխարեն՝ քարոզում ենք, որ ոչ թե պետք է ձգտել, որ բոլորը լավ ապրեն, այլ, որ ոչ ոք լավ ապրելու իրավունք չունի, քանի դեռ բոլորը լավ չեն ապրում։ Հայտնի անեկդոտի պես՝ երբ փետրվարյան հեղափոխության մասնակցի այրին բոլշևիկներին հարցնում է՝ ինչի համար են պայքարում, պատասխանում են, որ՝ հարուստներ չլինեն։ Այրին ասում է՝ իսկ իմ ամուսինը պայքարում էր, որ աղքատներ չլինեն։
Օրինակները շատ են, իսկ դեստրուկտիվիզմը շարունակվում է։ Անշուշտ, սա նույնպես հանրային կացութաձև է՝ ապրել ատելով, բաժանելով, պիտակավորելով ու հեղինակազրկելով։ Ի վերջո, կարելի է բոլորին ոչնչացնել, համահավասարեցնել, հեռացնել, դատարկել ու անապատացնել։ Ե՞վ։ Հետո՞։ Դրանից մենք ավելի երջանի՞կ կդառնանք։ Ի դեպ, դատելով ըստ երջանկության ինդեքսի՝ ո՛չ։ Հայաստանը միշտ եղել է դժբախտների ցուցակում՝ 157 երկրների մեջ վերջին տարիներին զբաղեցնելով 116-րդ տեղը։
Ասում են՝ մարդկության հիշողությունը, բարեբախտաբար, սահմանափակ է։ Երևի այդպես է, հակառակ դեպքում անցյալի շուրջ մեր մաշող ու աննպատակ բանավեճն ու հետահայաց դիմակայությունն ավելի հեռուն կգնան։ Հետանկախական մեր անցյալի մեջ խարխափելով՝ դրա մի տասնամյակն անվերջ հակադրում ենք մյուսին, առաջնորդներին հակադրում ենք թիմերին, ոչնչացնում ենք ցանկացած նախորդ ձեռքբերում՝ ընդ որում, առանձնակի դաժանությամբ ու մինչև վերջ։
Իսկ ո՞րն է, ի վերջո, նպատակը: Ինչի՞ն հասնելու համար են սոցցանցերի հայհոյանքները, հասարակության նյարդային սնուցումները, զտումներն ու դատաստանները, հեղափոխություններն ու բարեփոխումները, իշխանություններն ու ընդդիմությունները: Այս ամենն ինչի՞ համար է, որ ի՞նչ լինի: Ո՞րն է շուրջբոլորը հեռացնելու, բաժանելու, պիտակավորելու, հեղինակազրկելու հետևանքը: Սրա հետևանքով մարդիկ ավելի լա՞վ են ապրում կամ ապրելու: Եթե այո, ուրեմն ամեն ինչ ճիշտ է: Բայց ակնհայտ է, չէ՞, որ այս քայլերն ու այս հետևանքն իրար կապող ճանապարհ ուղղակի չկա: Մինչդեռ մարդիկ ուզում են իրականանալի երազանք: Մարդիկ ցանկանում են լավ ապրել: Ու միշտ են ցանկացել: Մարդիկ ձգտում են բարեկեցության և հայացքներն ուղղում դեպի այնտեղ տանող առաջնորդին: Տեղի ունեցածը կամ տեղի ունեցողը տանո՞ւմ է լավ ապրելու նպատակին, թե՞ պարզապես ինքնանպատակ է:
Այսպես կարելի է շարունակել անվերջ։ Այսպես մենք կառուցում ենք պատժող ու ագրեսիվ հանրույթ, որտեղ բոլորն ապրում և աշխատում են այնքան, մինչև հասնի պատժելու և պատժվելու իրենց հերթը։ Մինչդեռ ապագայի հասարակությունը պետք է լինի խրախուսող, լավ օրինակը բազմապատկող, լավ գործը շարունակող, լավ միտքը զարգացնող։ Լավ ապրելու, բարեկեցիկ ապրելու այլ ճանապարհ ուղղակի գոյություն չունի: Հնարավոր չէ փոփոխական հաջողություններով ատելության, մեկը մյուսին ստորացնելու և ոչնչացնելու պատերազմ վարել ու լավ ապրելու հավակնություն ունենալ:
Աշխարհի փորձը ցույց է տալիս, որ բարեկեցիկ ապրելու հնարավորություն են ստանում միայն այն հասարակությունները, որոնք կարողանում են պայմանավորվել բարեկեցիկ ապագա ստեղծելու շուրջ: Լավ ապրելու իրավունքը հնարավոր է միայն վաստակել ընդհանուր շահի գիտակցման, համերաշխության, փոխադարձ վստահության և գործակցության մթնոլորտում։
Մենք հավաքական ընտրություն ունենք կատարելու՝ ապրել համերա՞շխ, թե՞ կռվելով, ոչնչացնելով բոլորին ու ամեն ինչ, թե՞ առաջ գնալ՝ սխալները շտկելով։ Այսօր մենք ունենք այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է՝ մի քանի սերնդի նույն սխալները, դրանց հետևանքները, ունենք դրանք չկրկնելու շանսը, նոր սխալներից խուսափելու հնարավորությունը, ունենք քաղաքացիներ, որոնք պատրաստ են, նոր սերունդ, որը կարող է։ Ընդամենը պետք է մի օր դադար առնել, խորը շունչ քաշել, գիծ քաշել ու սկսել նորից։ Ու դա հնարավոր է»։

168Hours: The Time to Come Out of Trenches: Mikael Minasyan
Armenian women can curse, and they are really good at it. This discovery was perhaps the biggest surprise on social media this past year, and this refers to very real Armenian women living in Armenia and abroad. Of course, it’s the level of mutual intolerance that a shock delivers any public discourse impossible.
Clearly, this is a global phenomenon that did not occur overnight but has gradually gained momentum. In 2015, the Pew Institute conducted a survey to find out if people can write a public comment, if that comment might offend another group of people. Some 35% of those surveyed said they could. In other words, one out of three people believe it is normal to post something on a social media, knowing for sure it might offend someone. Taking into consideration the polarizing policy in the world and Armenia, it is no accident that the numbers of such people and the degree of aggression in comments have hiked since 2015.
On the one hand, a divided, polarized and hostile society is extremely predictable. On the other hand, it is extremely vulnerable. Societies have become internally hostile, clashed and weakened before suffering defeat from an external enemy. This has many precedents in history, starting from the Roman Empire and leading up to our days.
To understand the societies you are dealing with explore its urban legends. In this sense, Armenia operates on medieval morals:
• The purpose of the struggle between the government and the opposition is to eliminate each other politically and morally. If you don’t curse at or eliminate your opponent, you are neither a real government nor a real opposition.
• The foreign relations discourse does not go beyond unfeasable dreams or unrealistic notions, and the person who proposes an idea about advancing Armenia’s interests immediately becomes pro-Russian, a pro-Western or pro- something else.
• In regard to the Artsakh issue, Azerbaijan borders Artsakh, but we Armenians have dug the trenches among ourselves. Those trenches enclose the political parties of peace and war, patriots and traitors, patriots and bigger patriots, traitors and bigger traitors, as well as people who are ready to make concessions and concessions-over-my-dead-body attitudes.
The society is polarized, and the public evaluations are at extremes:
• In Armenia, people are either heroes or criminals.
• In Armenia, the government is either always right or always wrong.
• In Armenia, the opposition is either in prison or a cheap puppet.
• In Armenia, a beloved artist is either posthumous or lives abroad.
• In Armenia, a businessman is either a benefactor or an oligarch.
As for oligarchs, we Armenians declare our wealthy compatriots abroad as heroes, but refer to the local manufacturers and businessmen in Armenia as internal enemies or “nation’s leaches”. Instead of seeking more effective mechanisms for social justice, we proclaim that nobody should live well until everyone lives well.  It’s like the well-known joke when the widow of a participant of the October Revolution asks the Bolsheviks what the people are fighting for, the Bolsheviks say people are fighting to make sure there are no wealthy people. After that, the widow says her husband was fighting to make sure there are no poor people.
Examples are plenty and destructivism continues. It sure is one way to live —by hating, dividing, labeling and discrediting. After all, you can eliminate, align, remove, empty and desert everyone, but what happens after that? Does that make us happier? Based on the happiness index, it doesn’t! Armenia has always been in the list of the unhappy, holding the 116th place out of 157 countries in recent years.
They say the memory of mankind is fortunately limited. It must be true; otherwise the erosive and useless debates about the past, as well as hindsight stand-offs would be more far-reaching. Groping along the post-independence years we keep opposing one decade to another, one leader to another, clashing teams, destroying achievements gained by predecessors, and we do it with a very special cruelty and thoroughness.
What is, after all, the purpose? What is the purpose of the cursing on social media, feeding social frustrations, cleansing and judging, revolutions and reforms, governments and oppositions? What is all this for and what will happen? What will be the consequence of removing, splitting, labeling and discrediting? Does it improve people’s lives or will it?  If so, then everything is right. But clearly there are no paths leading these actions to those results, are they? However, people want to see their dreams come true. People want to live a good life, as they always did. People aspire for welfare and look up to a leader who can take them there. Do the recent or ongoing events serve the purpose of creative the good life or is it simply an end in itself?
We can go on and on. This way we are building a punitive and aggressive society in which everyone lives and works to get to a point when it’s their turn to punish and be punished. In fact, the society of the future has to be encouraging, multiplying a good model, accomplishing a good initiative, and developing good thinking. There is simply no other path to live the good life and live prosperously. It is impossible to keep a war of hating, humiliating and eliminating each other with rotating success and still claim the good life. World experience shows that only societies capable of reaching an agreement on how they can create a good future will have the opportunity to live the good life. The right to live the good life can only be gained in an environment of realizing common interest, solidarity, mutual trust and partnership.
We have a collective choice to make — to live in solidarity or fight and eliminate everyone and everything, or move forward by fixing the mistakes. Today we have all we need — the same mistakes that several generations have made along with the consequences. We have the chance to not make those mistakes again and the opportunity to avoid making new ones. We have citizens who are ready and a generation that is able. All we need to do is to stop, take a deep breath, draw a line and start from scratch, and this is possible.