Բուրգ լե Վալանսի քաղաքապետը կբողոքարկի Շուշիի հետ բարեկամության հռչակագիրը չեղարկելու մասին դատարանի որոշումը
17/06/2019 10:53
Բուրգ լե Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն հայտարարել է վարչական դատարանի կողմից 2014 թվականի հոկտեմբերին Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանի հետ ստորագրած բարեկամության հռչակագիրը չեղարկելու որոշումը բողոքարկելու մտադրության մասին:
«Ես վիճարկում եմ վարչական դատարանի մեկնաբանությունը, որն այս հռչակագիրն անօրինական է համարել: Համոզված եմ, որ այն համապատասխանում է օրենսդրական կարգին և հայտարարում եմ, որ բողոքարկելու եմ դատավճիռը» - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ֆեյսբուքյան էջում գրել է Մարլեն Մուրիեն՝ հիմք ընդունելով 2019 թ փետրվար 5-ի Ֆրանսահայ Կազմակերպությունների համակարգող Խորհրդի ընթրիքի ընթացքում Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանձնառումը, որ պետական հետապնդումների չեն ենթարկվի այն ծրագրերը, որոնք վերաբերում են կրթական և մարդասիրական ոլորտներին, որոնք էլ հռչակագրերի ամենաէական մասն են կազմում:
Նա նաև նշել է, որ իրավական գործոններից զատ իր բարոյական հանձնառումը շուշեցիների հանդեպ մնում է անսասան:
«Ես բազմիցս եղել եմ Շուշիում և հասկացել, թե մարդասիրության ու բարեկամության արտահայտությունները ինչպիսի հույս են արթնացնում մի բնակչության սրտում, որ թշնամական Ադրբեջանը փորձում է շնչահեղձ անել», - գրել է նա:

Bourg-Les-Valence mayor to appeal court’s decision to annul friendship declaration signed with Artsakh's Shoushi
17/06/2019 11:12
Bourg-Les-Valence mayor Marlène Mourier stated about appealing the decision of court to annul the friendship declaration signed in October 2014 with mayor of Artsakh's Shoushi Artsvik Sargsyan.
“I appeal the interpretation of the administrative court which has considered this declaration illegal. I am convinced that it corresponds to legislative norms and state about my decision to appeal it,” Marlène Mourier wrote on Facebook, Armenpress reports.
She said her appeal is based on the commitment of French President Emmanuel Macron who stated at the dinner with the Council Coordinating French-Armenian Organizations on February 5, 2019 that programs relating to educational and humanitarian sectors will not be pursued.
“I have visited Shoushi many times and I have understood what hope the manifestations of humanity and friendship awake in the hearts of a population which hostile Azerbaijan tries to quell,” the mayor wrote.