ՀՀ ԱԱԾ-ն հայտնաբերել և առգրավել է առանձնակի արժեք ներկայացնող կտավներ
Ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից ձեռնարկված լայնածավալ համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է տարիներ առաջ ՀՀ ազգային պատկերասրահից գեղանկարների հափշտակության դեպքը:
Մասնավորապես, Ազգային անվտանգության ծառայությունում օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ ՀՀ երկու քաղաքացիներ ցանկանում են վաճառել «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ից գողացված Մատիաս Բրասաուի «Որսորդը» և Իսահակ Լևիտանի «Էտյուդ.Գարնանային բնանկար» առանձնակի արժեք ներկայացնող կտավները:
Ստուգմամբ պարզվել էր, որ դեռևս 2012թ. հունիսին ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցվել էր քրեական գործ «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ի ցուցասրահից և տնօրենի աշխատասենյակից 1951-1992թթ. ընկած ժամանակահատվածում տասը թանգարանային առարկաների` այդ թվում վերը նշված կտավների գողության դեպքի առթիվ: Սակայն հանցագործությունը չէր բացահայտվել, հափշտակված թանգարանային առարկաները չէին հայտնաբերվել , իսկ քրեական գործի վարույթն էլ կասեցվել էր՝ որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձը հայտնի չլինելու հիմքով:
Հանցագործության դեպքը բացահայտելու, Հայաստանի ազգային պատկերասրահից հափշտակված առարկաները հայտնաբերելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, ՀՀ քննչական կոմիտեի աշխատակիցների կողմից, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ ծառայողների աջակցությամբ, իրականացվել են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ, որոնց արդյունքում, վերը նշված կտավների վաճառքի գործարքն ավարտվելուց անմիջապես հետո, հայտնաբերվել և բերման են ենթարկվել մշակութային առանձնակի արժեք ներկայացնող առարկաների վաճառքն իրականացրած և ենթադրյալ հանցագործությանն առնչություն ունեցած անձինք: Վերջիններիս մոտ հայտնաբերվել և առգրավվել են նշված գեղանկարները:
Միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բոլոր հանգամանքների օբյեկտիվ, բազմակողմանի և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, դեպքին հնարավոր առնչություն ունեցող անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց հայտնաբերելու ուղղությամբ:

СНБ Армении обнаружила и конфисковала предметы живописи, представляющие особую ценность
В результате предпринятых Службой национальной безопасности и Следственным комитетом Армении широкомасштабных комплексных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий выявлен случай кражи предметов живописи из Национальной галереи Армении.
В частности, в СНБ Армении были получены оперативные данные о том, что двое граждан Армении хотят продать украденные из ГНКО «Национальная галерея Армении» полотна Матиаса Брассауса «Охотник» и Исаака Левитана «Этюд. Весенний пейзаж», представляющие особую ценность.
В ходе проверок выяснилось, что еще в июне 2012 года в Следственном комитете было возбуждено уголовное дело по факту кражи из галереи и кабинета директора в период  1951-1992гг. 10 ценных полотен, в том числе и вышеуказанных полотен. Однако преступление не было раскрыто, украденные музейные предметы не были обнаружены, а уголовное дело было прекращено на основании отсутствия лица, который может быть привлечен в качестве обвиняемого.
Для раскрытия преступления, обнаружения украденных из Национальной галереи Армении предметов живописи сотрудники Службы национальной безопасности, Следственного комитета, при содействии Главного управления по борьбе с организованной преступностью полиции Армении провели комплексные оперативно-розыскные мероприятия и следственные действия, в результате которых сразу после завершения сделки были обнаружены и подвергнуты приводу лица, осуществившие продажу представляющих культурную ценность предметов и предположительно имеющих отношение к преступлению.
У последних были найдены и конфискованы указанные полотна.
Предпринимаются меры для обеспечения объективного, многостороннего и полноценного изучения всех обстоятельств, выяснения и обнаружения всего круга лиц, причастных к преступлению.