Ինչո՞ւ եք ամեն ինչի մեջ 7 հարկանի կոնսպիրոլոգիաների մեջ մտնում. ԱԺ նախագահը՝ լրագրողներին
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության որոշ անդամների դեպքում սպասելի էր վարչությունում լինելը, որոշների դեպքում՝ ոչ, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԺ նախագահը՝ մեկնաբանելով հունիսի 16-ին ՔՊ համագումարում վարչության ընտրությունը։
Նկատենք, որ ՔՊ վարչության նախկին նախագահ Սասուն Միքայելյանը թեպետ մասնակցել էր վարչության ընտրությանը, բայց չի ընտրվել։ Միրզոյանի խոսքով՝ որևէ մեկը չէր կարող 100 տոկոս ճշգրտությամբ կանխատեսել վարչության նման կազմը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե Սասուն Միքայելյանի չընտրվելը պատասխանն էր նրա կողմից Աբովյանի քաղաքապետի ընտրություններում ՔՊ թեկնածուին չաջակցելուն, ԱԺ նախագահը վրդովված արձագանքեց. «Այ ժողովուրդ ջան, ինչի՞ համար եք... լուրջ եմ ասում, ես չեմ հասկանում, ինչի՞ համար եք ամեն ինչի մեջ յոթ հարկանի պատճառներ տեսնում ու կոնսպիրոլոգիաների մեջ մտնում։ Իսկապես, չեմ հասկանում։ Բոլորս սովոր ենք էդպիսի պատճառներ տեսնե՞լ ամեն ինչի մեջ»։
Նա հստակեցրեց՝ 51 անդամ դրել է իր թեկնածությունը վարչության կազմում ընդգրկվելու համր ու փակ, գաղտնի քվեարկությամբ ընտրվել են 21 անդամներ։
«Այստեղ վիրավորական բան կա՝ երբ դուք ասում եք՝ չեք կարծում, որ դա՞ է պատճառը, դա նշանակում է, որ այս ընտրության արդյունքը կազմակերպված ու կանխորոշված էր ինչ-որ իքս մարդու, ենթադրաբար՝ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից և քանի որ ինչ-որ պահի չի գոհացրել ասենք՝ Նիկոլ Փաշինյանի կամ այլ խմբի, իրենք որոշել են, որ Սասուն Միքայելյանը պետք է չլինի ու բոլոր պատվիրակներին ասել են՝ այդպես կքվեարկեք։ Մի քիչ օգնեք ձևավորել նոր Հայաստանի մշակույթը էլի», - դիմելով լրագրողներին՝ ասաց Արարատ Միրզոյանը։

Почему вы во всем ищите скрытые причины, конспиралогию – Арарат Мирзоян журналистам
В случае избрания некоторых в состав правления партии «Гражданский договор» этого можно было ожидать, в случае некоторых – нет, заявил сегодня журналистам спикер парламента Армении Арарат Мирзоян, комментируя выборы правления на съезде партии 16 июня.
Отметим, что бывший председатель правления партии «Гражданский договор» Сасун Микаелян хотя и участвовал в выборах, однако не был избран в состав правления. По словам А.Мирзояна, никто не мог с 100% точностью прогнозировать подобный состав правления партии.
На замечание журналистов, что стало неизбрание Сасуна Микаеляна ответом на его отказ поддержать кандидата от партии «Гражданский договор» на выборах мэра Абовяна, спикер парламента возмущенно ответил:
«Ну почему вы так… я серьезно говорю, не могу понять, почему вы во всем ищите скрытые причины и конспирологию. На самом деле не понимаю. Мы что привыкли видеть во всем такие причины?»
Он уточнил, путем тайного рейтингового голосования из выдвинутых 51 кандидатов был избран 21 человек.
«В этом есть что-то оскорбительное. Когда вы говорите, не считаете ли, что причина в этом, это значит, что результаты этих выборов были организованы и предопределены кем-то, предположительно Николом Пашиняном или другой группой и поскольку в какой-то момент не устроили Никола Пашиняна или другую группу, они решили, что Сусун Микаелян не должен войти в состав правления и сказали всем делегатам, как нужно проголосовать. Немного помогите сформировать культуру новой Армении», - сказал Арарат Мирзоян.