Ուզում ենք կառուցել եվրոպական ստանդարտներով մոդելավորված երկիր. Զոհրաբ Մնացականյան
Ինձ համար մեծ բավականություն է Հայաստան-ԵԽ գործողությունների նոր քառամյա ծրագիրի մեկնարկը։ Դա մեր համագործակցության մեջ կարևոր գործիք է, 2019-2022թ. գործողությունների ծրագրի պաշտոնական մեկնարկի արարողության ժամանակ ասաց ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Հիշում եմ, երբ 2012թ.-ին ներկայացրեցինք առաջին ծրագիրը։ Դրական արձագանքն այն է, որ դա կարևոր գործիք է եղել Հայաստանի բարեփոխումներին աջակցելու համար՝ քրեական արդարադատությունից մինչև տեղական ժողովրդավարություն, կոռուպցիայի դեմ պայքար և բազմաթիվ այլ ոլորտներ։ Այս տարի մեր հավակնություններն ավելի բարձր են, բյուջեն՝ բավական հավակնոտ՝ 18.9 միլիոն դոլար, և կենտրոնացած է բարեփոխումների այն ուղղությունների վրա, որոնք կառավարությա համար գերակա են», - ասաց ՀՀ արտգործնախարարը։
Արտաքին գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ այս պահին շատ դրական արձագանքներ են ստանում դոնորական հանրույթից։
«Հաշվարկել ենք, որ մոտ 57 տոկոսը խոստացված է՝ 2019-2021 թվականների գործողությունների կատարման համար։ Դա գերազանց արդյունք է։ Սրանք մեր բարեփոխումներն են, Եվրոպայի խորհրդինը կամ դոնորական կազմակերպություններինը չեն։
Հայաստանը ցույց է տվել, որ լուրջ է տրամադրված, և ուզում ենք կառուցել երկիր, որը մոդելավորված է եվրոպական ստանդարտներով, ամուր կանգնած է ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների միասնական արժեքների վրա։ Ես ամբողջովին վստահ եմ, որ մենք լավագույն նախապայմաններն ունենք, որպեսզի այս կարևոր ծրագիրը լավագույնս ծառայեցնենք մեր երկրի կարիքներին», - ասսաց Զոհրաբ Մանացականյանը։

Armenia seriously determined to built a country with European standards: Armenia’s FM
The launch of the Armenia-Council of Europe new action plan program is very welcoming, Armenia’s Foreign Affairs Minister Zohrab Mnatsakanyan stated today at the official ceremony of the launch of the 2019-2022 action plan program.
“I remember when in 2012 we presented the first action plan program. The positive response is that it was an important tool for supporting reforms in Armenia,” he said, stressing that this year the ambitions are higher and the budget reaches to 18,9 million USD and is aimed at one of the directions of the reforms declared priority by the Armenian government.
The minister stressed that they get many positive responses from donor community.
“We have calculated that about 57% is already promised for the implementation of 2019-2022 actions. It is an excellent result,” the minister said.
“Armenia showed that it is determined seriously to built a country with European standards and it stands firmly on joint values of democracy and human rights. I am fully convinced that we have best preconditions to serve this important program to the needs of our country,” Mnatsakanyan said.