Հայկ Ալումյանը հաղորդում է ներկայացրել Գլխավոր դատախազին (Տեսանյութ)
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանն այսօր Գլխավոր դատախազին հաղորդում է ներկայացրել և պահանջել հարուցել քրեական գործ։ Գլխավոր դատախազին հաղորդում ներկայացնելու առիթը ՀՀ նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի հարցազրույցում հնչեցրած մի քանի արտահայտություններն են։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայկ Ալումյանը մասնավորեցրեց՝ տեղեկացնելով, որ Գագիկ Ջհանգիրյանն իր հարցազրույցում ասել է, թե Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով Սահմանադրական դատարանը միտումնավոր ձգձգում է որոշման կայացումը՝ այդպիսով հնարավորություն տալով Վերաքննիչ դատարանին ուղղել առաջին ատյանի դատարանի սխալը։
«Նրա ասածից հետևում է, որ ՍԴ-ն շանս է տալիս ընդհանուր իրավասության դատարաններին, որ սխալը ուղղվի, որ Վերաքննիչ դատարանը բեկանի առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։ Եթե դա ճիշտ է, ուրեմն այստեղ նաախպես պլանավորված դատական ակտերի մասին է խոսքը։ Նշանակում է՝ պարոն Ջհանգիրյանին նախապես հայտնի է, թե ինչ է անելու Սահմանադրական դատարանը։ Նա նաև ասաց, որ չակերտները չի բացի։ Նման տեղեկատվության ոչ ոք չպետք է տիրապետեր», - ներկայացրեց Ալումյանը։
Հիշեցնենք՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, որոշել էր կասեցնել Մարտի 1-ի գործով վարույթը և դիմել Սահմանադրական դատարան։ ՍԴ-ն ընդունել էր վարույթ և որոշել հարցի քննարկման ժամկետը երկարաձգել մեկ ամսով։
Ալումյանը Ջհանգիրյանի մեկ այլ հայտարարություն էլ մեջբերեց՝ «Սահմանադրական դատարանն այս կազմով այս գործը չի քննելու» ու ավելացրեց.
«Պետք է հասկանալ՝ նախատեսված է, որ Սահմանադրական դատարանում փոփոխություններ են տեղի ունենալու։ Շատ հեռու գնացող հայտարարություններ էին, այսինքն՝ առնվազն երկու դատական ատյանների հետագա անելիքները հայտնի էին պարոն Ջհանգիրյանին»։
Նրա խոսքով, Ջհանգիրյանը մատնանշել է հանգամանքներ, որոնք վկայում են դատարանների նկատմամբ ճնշումների մասին։

Айк Алумян представил сообщение генеральному прокурору
Член команды адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна, адвокат Айк Алумян представил генеральному прокурору Армении сообщение и потребовал возбудить уголовное дело. Поводом для сообщения стали некоторые высказывания, озвученные бывшим военным прокурором Гагиком Джангиряном в интервью.
Сегодня в ходе встречи с журналистами Айк Алумян уточнил, что Гагик Джангирян в своем интервью заявил о том, что Конституционный суд намеренно затягивает принятие решения по делу Роберта Кочаряна и других, тем самым давая Апелляционному суду возможность исправить решение суда первой инстанции.
«Из его слов следует, что КС дает шанс судам первой инстанции, чтобы ошибка была исправлена, чтобы Апелляционный суд отменил решение суда первой инстанции. Если это правда, значит, речь идет о заранее запланированных судебных актах. Значит, господину Джангиряну заранее известно, что сделает Конституционный суд. Он также сказал, что не будет открывать скобки. Подобной информацией никто не должен владеть», - отметил Айк Алумян.
Напомним, суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Григоряна решил прекратить производство по делу 1 марта и обратиться в Конституционный суд. Конституционный суд принял дело в производство и решил продлить срок его рассмотрения на один месяц.
Айк Алумян привел еще одно высказывание Гагика Джангиряна: «Конституционный суд в таком составе не будет рассматривать это дело» и добавил:
«Нужно понять, что предусматривается, что в составе Конституционного суда произойдут изменения. Это далеко идущие заявления, то есть, господину Джангиряну известны как минимум предстоящие действия двух судов».