Ինչո՞ւ մինչև հիմա ՌԴ դեսպանը չի կանչվել ԱԳՆ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպման համար. Պատգամավորն՝ ԱԳ փոխնախարարին
17/06/2019 11:22
Այսօր Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում ԱԺ «Լուսավոր Հայաստանի» պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն ԱԳ փոխնախարար Գրիգոր Հովհաննիսյանից հետաքրքրվեց՝ արդյոք ԱԳՆ-ն հետաքրքրվե՞լ է Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանի միջև տեղի ունեցած հանդիպման զրույցի մանրամասների մասին։
«Ինչո՞ւ մինչև հիմա ՌԴ դեսպանը չի կանչվել ԱԳՆ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպման վերաբերյալ պարզաբանում տալու համար», - հարցրեց Բաբաջանյանը։
Ի պատասխան Գրիգոր Հովհաննիսյանն ասաց, որ դիվանագիտական տեսանկյունից դեսպանը որևէ սխալ բան չի արել։
«Դիվանագիտական արարողակարգի նորմերի շրջանակներում դեսպանը որևէ սխալ արարք չի գործել, այն չի կարող դատապարտելի ու հատուկ քննարկման առարկա դառնալ մեր գերատեսչության կողմից։ Նույնիսկ քննության շրջանակներում, մենք կտրուկ առարկություններ չենք կարող անել», - ավելացրեց փոխնախարարը։
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն իր հերթին նկատեց, որ իր համար այդ հանդիպումը տարակուսելի է և ողջունելի չէ։
Ավելի վաղ Aysor.amտեղեկացրել էր, որ Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հանդիպել է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ վերջինի գրասենյակում։
Դրանից հետո ՌԴ դեսպանատունը հանդես եկավ պարզաբանմամբ՝ տեղեկացնելով, որ Կոպիրկինը հանրապետության նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպել է հասարակական, քաղաքական և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ իր հերթական հանդիպումների շրջանակներում։

Why Russian ambassador not called to MFA to give clarifications over meeting with Robert Kocharyan: Bright Armenia lawmaker asks MFA official
17/06/2019 11:33
Lawmaker from Bright Armenia faction Arman Babajanyan asked deputy foreign affairs minister Grigor Hovhannisyan at the session of the Foreign Relations Standing Committee whether the MFA has been notified about the details of the conversation between Russian ambassador to Armenia and Armenia’s ex-president Robert Kocharyan.
“Why till know the Russian ambassador has not been called to the MFA to give clarifications about the meeting with Robert Kocharyan,” Babajanyan asked.
In response, Hovhannisyan said that the diplomat has not done anything wrong from diplomatic point of view.
“The ambassador has not done anything wrong in the sidelines of diplomatic protocol, it cannot be condemned or be a subject of special discussion by our establishment,” the deputy minister said.
Head of the Committee Ruben Rubinyan said that this meeting is strange for him and he does not welcome it.
Earlier Aysor.am reported that Russian ambassador to Armenia Sergey Kopirkin met with Armenia’s second president Robert Kocharyan in latter’s office.
After it, Russian embassy came up with clarification, saying that the meeting with Kocharyan is in the sidelines of the ambassador’s meetings with the representatives of the country’s public, political and business circles.