ԱՄՆ-ն «դարի գործարքի» հրապարակումը հետաձգում է
Իսրայելի և Պաղեստինի հաշտեցման ԱՄՆ-ի ծրագրի քաղաքական մասի հրապարակումը կարող են հետաձգել մինչև ընթացիկ տարվա նոյեմբեր,  հայտնել է Axios-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի նախագահի Մերձավոր Արևելքի խնդրով հատուկ դեսպանորդ Ջեյսոն Գրինբլաթին:
Այս որոշման պատճառ են դարձել Իսրայելի ներքաղաքական գործընթացները: Միացյալ Նահանգները պատրաստվում էր գործարքի մանրամասնները հրապարակել ամառվա ընթացքում, բայց հրեական պետության վարչապետին չհաջողվեց կառավարող կոալիցիա ձևավորել մայիսին, և երկրի խորհրդարանին վերընտրություններ են սպասում:
Այդ կապակցությամբ հաշտեցման ծրագիրը կսպասի նոր կառավարությանը, որը կհայտնվի նոյեմբերին: Մինչ այդ ԱՄՆ ղեկավար Դոնալդ Թրամփի նախընտրական արշավն արդեն լիովին ծավալված կլինի, սակայն, Գրինբլաթի խոսքով, դա խնդիր չի դառնա:

США отложат публикацию «сделки века»
Публикацию политической части плана США по примирению Израиля и Палестины могут отложить до ноября текущего года, сообщает Axios со ссылкой на спецпосланника американского президента на Ближнем Востоке Джейсона Гринблатта.
Причиной такого решения стали внутренние политические процессы Израиля. Соединенные Штаты собирались обнародовать детали сделки в течение лета, но премьер-министру еврейского государства не удалось сформировать правящую коалицию в мае, и парламент страны ждут перевыборы.
План примирения в связи с этим будет дожидаться нового правительства, которое появится в ноябре. К тому моменту предвыборная кампания американского лидера Дональда Трампа уже полностью развернется, однако, по словам Гринблатта, это не станет проблемой.