«Էս դատավարությունը դարձրել եք կրկես». Քոչարյանի և մյուսների գործով նիստում թեժ է (Տեսանյութ)
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու մյուսների գործով Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը հրաժարվեց ինքնաբացարկ հայտնել։
Դատական նիստը շարունակվում է։
Նիստի մեկնարկին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանն ասաց, որ հայտարարություն ունի անելու, սակայն  դատավոր Արմեն Դանիելյանը թույլ չտվեց։
Դատավորը մերժեց Օրբելյանի՝ խոսքը շարունակելու բազմաթիվ փորձերը։
«Նստե՛ք», - հորդորեց դատավորը։
Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանն էլ ասաց, որ ինքն էլ ցանկություն ունի որոշակի հարցերի պարզաբանումներ ստանալ։
Դատավորը, սակայն, Պողոսյանին էլ թույլ չտվեց խոսքը շարունակել։
«Ես չեմ ավարտել», - ասաց Պողոսյանը։
«Զբաղեցրե՛ք ձեր տեղը։ Դուք ինձ հետ զուգահեռ խոսում եք, խնդրում եմ ձայն չբարձրացնել դատարանի վրա», - ասաց դատավորը։
Նա Միհրան Պողոսյանին զգուշացրեց՝ եթե այսպես շարունակվի, հնարավոր է, սանկցիա կիրառի վերջինիս նկատմամբ։
Այսքանով, սակայն, պաշտպաններ-դատավոր «հակամարտությունը» չավարտվեց։
«Պարոն Ալումյան, կարծում եմ որևէ մեկի հրճվանքը չեմ առաջացրել, ինչ-որ բան եմ ասում, որ ծիծաղելի՞ է», - դիմելով Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանին՝ ասաց դատավորը։
Հայկ Ալումյանն էլ հորդորեց՝ իր նկատմամբ չկիրառել «հրճվել» բառը։
«Առաջին անգամ եմ ասում, մեղմ եմ ասում, նուրբ եմ ասում, մյուս անգամ այսպես չեմ ասելու, շատ կոպիտ եմ ասելու», - ասաց Ալումյաը։
«Պարոն Ալումյան, իմ վրա՞ եք թափ տալիս մատը», - զայրացավ դատավորը։
Հայկ Ալումյանի՝ դատավորի գործողությունների վերաբերյալ առարկություններ ներկայացնելուն միացան նաև Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Ռուբեն Սահակյանն ու Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը։
Դատավոր, սակայն, նրանց էլ թույլ չտվեց խոսել։
«Էս դատավարությունը դարձրել եք մի հատ կրկես։ Սրանից հետո ինձ հանկարծ չհամարձակվեք ընդհատել», - հորդորեց Հայկ Ալումյանը։
Դատավորը հայտարարեց 10 րոպե ընդմիջում։
«Թող կրքերը հանգստանան», - ասաց դատավորը։
«Չի հանգստանալու...կյանքում մի անգամ ռիսկ արե՞լ եք քննիչի կամ դատախազի հետ էդ տոնով խոսեք», - շարունակեց Ալումյանը։

Вы превратили этот судебный процесс в цирк – заседание по делу Роберта Кочаряна и других проходит бурно (Видео)
18/06/2019 17:53
Председательствующий по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других бывших высокопоставленных чиновников судья Армен Даниелян отклонил сегодня ходатайство о самоотводе.
Судебное заседание в Апелляционном уголовном суде продолжается.
В начале заседания член команды адвокатов Роберта Кочаряна Арам Орбелян заявил, что должен сделать заявление, однако судья Армен Даниелян не позволил ему.
Многочисленные попытки Арама Орбеляна продолжить речь были прерваны судьей.
«Сядьте», - призвал судья.
Адвокат Юрия Хачатурова Мигран Погосян также заявил, что хотел бы получить объяснение по поводу некоторых вопросов.
Однако судья не позволил Погосяну продолжить речь.
«Я пока не закончил», - заявил Мигран Погосян.
«Займите Ваше место. Вы говорите параллельно со мной, прошу не повышать голос на суд», - сказал судья.
Он предупредил Миграна Погосяна, что если так продолжит, возможно, в его отношении будет применена санкция.
Однако «конфликт» между адвокатами и судьей не завершился этим.
«Господин Алумян, думаю, я ни у кого не вызываю ликования, разве я говорю что-то смешное?» - заявил судья, обратившись к адвокату Роберта Кочаряна Айку Алумяну.
Айк Алумян призвал судью в своем обращении не использовать слово «ликование».
«Говорю в первый раз и говорю мягко, в следующий раз скажу более грубо», - сказал Айк Алумян.
«Господин Алумян, вы что, угрожаете мне?» - возмутился судья.
К возражениям Айка Алумяна по поводу действий судьи присоединились также член команды адвокатов Роберта Кочаряна Рубен Саакян и адвокат Сейрана Оганяна Карен Межлумян.
Судья, однако, не позволил им говорить.
«Вы превратили этот судебный процесс в цирк. После этого не смейте прерывать меня», - призвал Айк Алумян.
Судья объявил 10-минутный перерыв.
«Пусть страсти успокоятся», - сказал Армен Даниелян.
«Не успокоятся… Вы хоть раз в жизни смели говорить в таком тоне со следователем или прокурором?» - продолжил Айк Алумян.