Ողջաբերդում տների վերանորոգման մասին խոսք չի կարող լինել. համայնքապետ
Կոտայքի մարզի Ողջաբերդ համայնքի բնակիչների մի մասին գոհացրել է մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանի հետ հանդիպումը և նրա ներկայացրած առաջարկները, մյուս մասին՝ ոչ։
Ողջաբերդցիները երեկ հանդիպում են ունեցել մարզպետի հետ, վերջինից ակնկալելով սողանքային գոտում գտնվող բնակարանների հատուցման վերաբերյալ լուծումներ։
Մարզպետը ողջաբերդցիներին հայտնել է, որ խնդրի լուծման ուղղությամբ արդեն իսկ գործուն քայլեր են իրականացվում:
Նա, մասնավորապես, նշել է.
«1-ին փուլում վթարայնության ամենաբարձր վիճակում գտնվող 10 ընտանիքներ 2019 թվականի պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդից փոխհատուցում կստանան: 2-րդ փուլում ռիսկային վիճակում գտնվող ևս 49 ընտանիքներ կփոխհատուցվեն. զուգահեռ կգնահատվի նրանց կարիքները և երրորդ փուլում կավարտենք ծրագիրը՝ ևս 47 ընտանիքների փոխհատուցման հեռանկարով»։
Առաջիկա 2-3 շաբաթվա ընթացքում մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության, Քաղաքաշինության Պետական Կոմիտեի, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության, Ողջաբերդի համայնքապետարանի ներկայացուցիչներից կձևավորվի աշխատանքային խումբ, և փորձագետների խումբը կսկսի աշխատել սողանքային գոտու բնակիչների կարիքները գնահատելու ուղղությամբ:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ողջաբերդ համայնքի ղեկավար Նորիկ Մելքոնյանն ասաց՝ կան մարդիկ, ովքեր կասկածներ են ունեցել, որ իրենց տները, հնարավոր է, այդ ցուցակներում չընդգրկվեն։
«Հանձնաժողովում ուսումնասիրություն կլինի, կարող է վթարայնության աստիճան ունեցող տների թիվն ավելանա կամ պակասի, այդ 10 թիվը դեռ վերջնական չէ», - ասաց համայնքի ղեկավարը։
Հարցին՝ ինչպիսի՞ փոխհատուցում է լինելու, վերանորոգու՞մ, թե՞ այլ բնակարանի ձեռքբերում, Նորիկ Մելքոնյանը պատասխանեց.
«Ողջաբերդում տների վերանորգման մասին խոսք չի կարող լինել։ Կառավարությունը պետք է որոշի, առաջարկությունը կլինի, գումարի չափը կորոշեն, նոր դրանից հետո կերևա։ Հնարավոր է, որ գումարը ստանալու դեպքում, այդ ընտանիքները որևէ կազմակերպության հետ պայմանավորվածություն ունենան բազմաբնակարան շենք կառուցելու»։

Solution to be given to issues of residents of Voghjaberd community: community head
Residents of Voghjaberd community of Armenia’s Kotayk region met with the governor of the province Romanos Petrosyan.
Part of the residents were satisfied with the meeting and proposals voiced by him and part of them not.
The residents are demanding solution to the issue of compensation of their houses located on landslide zone.
The governor stressed that practical steps are already being undertaken for the solution of the issue.
He said in the first phase the 10 families whose houses are on the highest landslide zone will get compensation from the state budget’s reserve fund, in the second phase the other 49 families will receive compnesation and in the third another 47 families.
Besides, a task group will be set up to assess the needs of the residents living on the landslide zone.
Speaking to Aysor.am, head of Voghjaberd community Norik Melkonyan said that there are people who suspected that their houses will not be involved in the list.
“Studies will be made and the number of breakaway houses may either grow or reduce, the 10 mentioned in the first phase is not final number,” the head of the community said.
Asked about the compensation, Melkonyan said the houses are not subjected to reconstruction.
“The government must decide, proposal be voiced, the amount of the sum decided and only than everything will become clear. After receiving the sum the families may reach arrangement with an organization to build a multi-apartment building,” he said.