Եվրախորհրդարանում սոցիալիստների խումբը գլխավորել է իսպանացի եվրապատգամավոր Իրաչե Գարսիան
Նոր գումարման Եվրախորհրդարանում, որն ընտրվել է մայիսի 23 -26-ը, «Սոցիալիստների և դեմոկրատների առաջադիմական դաշինք» (ՍԴԱԴ) խմբի առաջնորդ է դարձել եվրապատգամավոր Իրաչե Գարսիան, նշված է խորհրդարանական խմբակցության չորեքշաբթի տարածված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
«Իրաչե Գարսիան գլխավորել է սոցիալիստների և դեմոկրատների խումբը», - ասված է ՍԴԱԴ-ի հայտարարության մեջ: Դա անակնկալ չի դարձել, քանի որ Գարսիան մնացել էր այդ պաշտոնի միակ թեկնածուն այն բանից հետո, երբ երկուշաբթի գերմանացի եվրապատգամավոր Ուդո Բուլմանը հանեց իր թեկնածությունը:
Ընտրվելուց հետո ունեցած իր ելույթում Գարսիան կոչ է արել փրկել ԵՄ-ն և կառուցել նոր «ժողովրդավարական Եվրոպա»՝ ֆեմինիստական, բազմամշակութային ու բազմակրոն: Սոցիալիստների խմբակցությունը Եվրախորհրդարանում ավանդաբար զբաղեցնում է երկրորդ տեղը Եվրոպայի քրիստոնեադեմոկրատական ժողովրդական կուսակցությունից հետո:
ԵԽ-ի վերջին ընտրություններում դրանք երկուսն էլ պահպանել են իրենց դիրքերը, ընդ որում յուրաքանչյուրը կորցրել է տեղերի ավելի քան 20 տոկոսը: Այսպես, Եվրախորհրդարանի նոր կազմում սոցիալիստներն ստացել են 153 տեղ 751-ից, մինչդեռ անցյալ գումարման ԵԽ-ում նրանք ունեին 190 մանդատ:

Группу социалистов в новом Европарламенте возглавила евродепутат от Испании
Главой группы "Прогрессивный альянс социалистов и демократов" (ПАСД) в новом созыве Европейского парламента (ЕП), избранном 23-26 мая, стала испанский евродепутат Ираче Гарсиа. Об этом сообщается в распространенном в среду коммюнике парламентской фракции.
"Ираче Гарсиа возглавила группу социалистов и демократов", - говорится в заявлении ПАСД. Это не стало сюрпризом, поскольку Гарсиа осталась единственным кандидатом на этот пост после того, как в понедельник немецкий евродепутат Удо Булльман снял свою кандидатуру.
В своей речи после избрания Гарсиа призвала спасать ЕС и строить новую "демократическую Европу" - феминистскую, мультикультурную и мультирелигиозную. "Евросоюз находится под угрозой, как никогда раньше. В последние годы мы стали свидетелями всплеска популярности популистов, евроскептиков, ксенофобских и праворадикальных движений, которые возрождают худших призраков прошлого. Мы также столкнулись с ростом неравенства и финансовым кризисом в условиях, когда Евросоюз не способен отвечать требованиям своих жителей", - сказала она.
Фракция социалистов традиционно занимает второе место в Европарламенте после христианско-демократической Европейской народной партии. На последних выборах в ЕП они обе сохранили свои позиции, но при этом потеряли более 20% мест каждая. Так, в новом составе Европарламента социалисты получили 153 места из 751, тогда как в ЕП прошлого созыва они имели 190 мандатов.