Գլխավոր դատախազը՝ Նարեկ Սարգսյանի արտահանձնման մասին
Գլխավոր դատախազն ասեկոսե է համարել այն տեղեկությունը, որ Չեխիայի արդարադատության նախարարն Ալեքսանդր Սարգսյանի որդուն՝ Նարեկ Սարգսյանին արտահանձնելու վերաբերյալ համաձայնություն չի տվել։
«Ես այդ լուրերը գնահատում եմ ասեկոսեներ, որովհետև պաշտոնապես մենք մեր գործընկերներից դեռևս որևէ արդյունքի վերաբերյալ ո՛չ բավարարման, ո՛չ մերժման որոշում չունենք», - այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Արթուր Դավթյանը։
Նշենք, որ երեկ իր գործով դատական նիստին լրագրողների հարցերին ի պատասխան Ալեքսանդր Սարգսյանի մյուս որդին՝ Հայկ Սարգսյանն ասել էր, որ իր տեղեկություններով, Չեխիայի արդարադատության նախարարն իր եղբորը՝ Նարեկ Սարգսյանին արտահանձնելու վերաբերյալ համաձայնություն չի տվել։
Ավելի վաղ Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը հայտնել էր, որ Պրահայի մունիցիպալ դատարանը մայիսի 29-ին բավարարել է Սերժ Սարգսյանի եղբորորդուն՝ Նարեկ Սարգսյանին ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնելու միջնորդությունը։
Չեխական օրենսդրության համաձայն՝ արտահանձնման վերջնական որոշումը պետք է կայացնի երկրի արդարադատության նախարարը:

Генпрокурор Армении об экстрадиции Нарека Саргсяна
Генеральный прокурор Артур Давтян считает сплетнями сведения о том, что министр юстиции Чехии не дал согласия на экстрадицию сына Александра Саргсяна - Нарека Саргсяна.
«Я оцениваю эти разговоры как сплетни, поскольку официально мы пока не получили от наших коллег какого-либо решения ни об удовлетворении, ни об отклонении», - заявил журналистам Артур Давтян.
Отметим, что вчера другой сын Александра Саргсяна - Айк Саргсян во время судебного заседания в ответ на вопросы журналистов заявил, что по его сведениям, министр юстиции Чехии не дал согласия на экстрадицию его брата – Нарека Саргсяна.
Ранее генеральная прокуратура Армении сообщила, что муниципальный суд Праги 29 мая удовлетворил ходатайство о передаче властям Армении племянника экс-президента Армении Сержа Саргсяна - Нарека Саргсяна.
Согласно законодательству Чехии, окончательное решение об экстрадиции должен принять министр юстиции.