ՀՀ-ԵՄ Ճանապարհային քարտեզով մինչև տարվա վերջ նախատեսվում է մի քանի կարևոր հարցերի շուրջ ռազմավարություններ մշակել
19/06/2019 13:42
Եվրամիության հետ համաձայնեցված ՀԸԳՀ կիրարկման Ճանապարհային քարտեզը կարևոր է Համաձայնագրի կյանքի կոչմանն անցնելու և այդ գործընթացում սպասվող քայլերը Եվրամիության հետ համաձայնացնելու տեսակետից, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Աննա Կարապետյանը:
«Ճանապարհային քարտեզում հիմնականում ներառված են այն օրենսդրական փոփոխությունները, մոտարկումները, որոնք պետք է կատարվեն մոտակա տարիների ընթացքում: Դրանք վերաբերում են տարբեր ոլորտների՝ տրանսպորտից մինչև շրջակա միջավայր: Կան մի քանի օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք արդեն իսկ կատարվել են, մինչև տարվա վերջ նախատեսված է ևս մի քանի օրենսդրական փոփոխություն, ինչպես նաև ավելի գլոբալ հարցերի շուրջ հայեցակարգերի մշակում, օրինակ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2020-2022թթ. գործողությունների ծրագրի ընդունում, Դատական և իրավական բարեփոխումների 2019-2024 ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի ընդունում, Կառուպցիայի դեմ պայքարի 2019-2022 ազգային ռազմավարության ընդունում և այլն», - նշեց Կարապետյանը:
Նա ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Ճանապարհային քարտեզում որևէ հստակ անդրադարձ չի կատարվում անցումային արդարադատությանը կամ վեթինգին, դրանք, հնարավոր է, իշխանությունները կփորձեն տեղավորել վերոնշյալ ռազմավարությունների մեջ:
«Մտահոգության տեղ է տալիս, որ ելնելով առկա փաստաթղթից, վերջին տարվա ընթացքում ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կյանքի կոչման ուղղությամբ գրեթե ոչինչ չի արվել, ողջ ուշադրությունը սևեռված է եղել միայն այս փաստաթղթի մշակման համար: Կարծում եմ, դա ժամանակի թերի կառավարման ցուցանիշ է», - ասաց կենտրոնի տնօրենը:
Կարապետյանը նշեց նաև, որ Ճանապարհային քարտեզում չկա անդրադարձ արտաքին քաղաքական հարցերին: Իսկ Բրյուսելում Հայաստանի արտգործնախարարի և Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հայտարարության մեջ  հերթական անգամ ԵՄ-ն աջակցություն հայտնեց հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:
«Հաշվի առնելով Ադրբեջան-ԵՄ համաձայնագրի բանակցությունների շուրջ շահարկումները՝ այժմ շատ ցանկալի կլիներ համատեղ հայտարարության մեջ ընդգծել նաև Հելսինկյան երեք սկզբունքների կարևորումը: Բայց, ցավոք, նման ձևակերպում հայտարարության մեջ չկար», - նշեց փորձագետը:
Ամփոփելով, նա ուշադրություն է հրավիրել նաև Մոգերինիի ելույթի այն հատվածի վրա, որտեղ վերջինս կոչ է արել կողմերին զբաղվել «սուբստանտիվ հարցերի» քննարկմամբ: Փորձագետը նշել է, որ այս տերմինն առավելապես բնորոշ է հենց ադրբեջանական կողմի բառակազմին:

Дорожная карта Армения – ЕС предусматривает до конца года разработку стратегий по нескольким важным вопросам
19/06/2019 14:31
Согласованная с Евросоюзом Дорожная карта применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве важна с точки зрения перехода к претворению в жизнь Соглашения и согласования с Евросоюзом предстоящих шагов, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am директор Аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» («Взгляд») Анна Карапетян.
«Дорожная карта включает те законодательные изменения, которые должны быть реализованы в течение ближайших лет. Они касаются различных сфер – от транспорта до окружающей среды. Есть несколько законодательных изменений, которые уже проведены, до конца года предусмотрены еще несколько законодательных изменений, а также разработка концепций вокруг более глобальных вопросов: например, принятие вытекающей из Национальной стратегии защиты прав человека Программы действий на 2020-2022гг, Программы действий и стратегии судебных и правовых реформ на 2019-2024гг., Национальной стратегии по борьбе с коррупцией на 2019-2022 гг. и др.», - сказала Анна Карапетян.
Она обратила внимание на тот факт, что в Дорожной карте нет какого-либо четкого обращения к переходному правосудию или веттингу, посему, возможно, власти попытаются уложиться в упомянутые стратегии.
«Вызывает обеспокоенность, что исходя из существующего документа, в течение последнего года почти ничего не сделано в направлении претворения в жизнь Соглашения Армения – ЕС, все внимание было сконцентрировано только на разработке этого документа. Считаю, что это свидетельствует о недостатке в системе тайм-менеджмента», - сказала директор центра.
Карапетян также отметила, что в дорожной карте не затрагиваются вопросы внешней политики. А в очередном заявлении по итогам встречи в Брюссель главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна и Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини она в очередной раз подтвердила поддержку ЕС усилиям, прилагаемым сопредседателями Минской группы ОБСЕ в направлении мирного урегулирования конфликта.
«Учитывая спекуляции вокруг переговоров по Соглашению Азербайджан – ЕС сейчас было бы очень желательно подчеркнуть в совместном заявлении также важность трех Хельсинских принципов. Однако, к сожалению, подобной формулировки в заявлении нет», - отметила эксперт.
Резюмируя, Анна Карапетян обратила внимание также на ту часть выступления Федерики Могерини, в которой она призывает стороны заняться обсуждением «субстантивных вопросов». Эксперт отметила, что этот термин присущ преимущественно словарному запасу азербайджанской стороны.